Owczarek australijski, choć jeszcze do niedawna był psem pasterskim, obecnie jest czworonogiem wykorzystywanym do psich sportów, jak również do towarzystwa. To przyjazny, średniej wielkości czworonóg, który charakteryzuje się dużą ilością energii. Jest na tyle aktywny, że cały czas potrzebuje jakiegoś zajęcia i sporo ruchu. Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, jednak jeśli trafią w niedoświadczone ręce, mogą okazać się problematyczne.
Choć można byłoby przypuszczać, że owczarek australijski pochodzi z Australii, okazuje się, że jego ojczyzną najprawdopodobniej jest Ameryka Północna. Jednoznacznie nie da się stwierdzić, skąd dokładnie pochodzi ta rasa, ponieważ istnieją jedynie teorie, które nie mają potwierdzenia. Najpopularniejszą teorią jest ta, która mówi, że przodkiem owczarka australijskiego jest owczarek baskijski, którego z Australii do Stanów Zjednoczonych transportowali baskijscy pasterze.
Owczarki australijskie to psy które są generalnie odporne i nie chorują. Czasami mogą jednak zdarzyć się schorzenia o podłożu genetycznym. Do najczęściej pojawiających się chorób należy zaćma dziedziczna, która może objawić się u psa w każdym wieku. Znacznie rzadziej pojawiają się anomalia oczu collie (CEA). Wśród owczarków australijskich sporadycznie może wystąpić postępujący zanik siatkówki (PRA).
Poza wspomnianymi wyżej chorobami oczu. Aussie może także cierpieć na dysplazję biodrową oraz łokciową, a także nowotwory, choroby autoimmunologiczne oraz epilepsję. Wyjątkowo aktywne psy mogą także nabawić się kontuzji, które wynikają z nadmiernego przeciążenia łap oraz stawów.
Warto mieć także na uwadze, że co trzeci owczarek australijski jest posiadaczem mutacji, która występuje w genie MDR1, który odpowiada za przekraczanie bariery krew-mózg przez wybrane związki chemiczne, do których można zaliczyć iwermektynę. Dlatego też należy uważać podając psu leki i niektóre preparaty. Jeżeli będą nieodpowiednio dobrane, może dojść nawet do śmierci pupila. Aby mieć pewność, że Twój pies nie posiada tej mutacji, wykonaj specjalny test genetyczny.
Aussie na początku hodowano jako psy pasterskie, które miały pilnować owiec. Obecnie w swojej ojczyźnie są głównie stróżami bydła. Muszą zatem być bardziej zawzięte i twardsze, niż psy, które pomagają przy pasieniu owiec. Sposób działania tej rasy jest typowy dla owczarków kontynentalnych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że działają inaczej niż Kelpie i Border Collie. Owczarki australijskie pracują bowiem w pozycji wyprostowanej, blisko zwierząt. Aby odpowiednio zaganiać stado, pomagają sobie szczekaniem, a czasami gryzą je w pęcinę czy nos.
Owczarki australijskie to psy aktywne i inteligentne, które chętnie współpracują z człowiekiem. W związku z tym, że jest to pies wysoce podatny na wychowanie i szkolenie, a także wszechstronny, doskonale sprawdza się w ratownictwie, pasterstwie, czy posłuszeństwie sportowym i agility.
nie sprawdzi się jako pies kanapowy
potrzebuje bardzo dużo ruchu
oprócz ruchu, potrzebuje też treningu umysłowego
doskonały stróż
pogodne usposobienie
inteligentny
szybko się uczy
uwielbia współpracę z człowiekiem
aktywny
Owczarek australijski jest aktywnym i inteligentnym psem, który ma pogodne usposobienie. Choć pies ten wyróżnia się ogromną chęcią do współpracy z człowiekiem, jeśli dostanie go początkujący psiarz, może sobie z nim nie poradzić. Nieodpowiednie prowadzenie psa tej rasy może powodować zarówno problemy w domu, jak i na spacerach.
Owczarki australijskie można podzielić na dwie grupy — wystawową i użytkową. Ten drugi rodzaj posiada silny instynkt stróżowania i pasienia. Jeżeli chodzi o ich wygląd — nie można zaliczyć ich do eleganckich. Ich głównym zadaniem jest praca przy zwierzętach gospodarskich. Jeżeli natomiast chodzi o psy wystawowe — wyróżniają się lśniącym futrem oraz masywną budową ciała. Warto przy tym podkreślić, że ten typ nie zatracił drzemiących w owczarkach australijskich pierwotnych instynktów oraz ogromnych pokładów energii. Dlatego też one także nie będą sprawdzały się w roli kanapowca.
Jeżeli nie zapewnisz psu tej rasy odpowiedniej dawki ruchu, a także zajęć umysłowych, możesz być pewien, że spowoduje to u niego reaktywność, a co gorsza — może pojawić się agresywne zachowanie. Energia, której nie rozładuje pies może spowodować, że będzie atakował dzieci czy rowerzystów. Warto zatem odpowiednio prowadzić psy tej rasy. Dzięki temu są dość spokojne w domu, dzięki czemu nadają się na idealnych przyjaciół dzieci. Dobrze będą także dogadywać się z innymi zwierzętami domowymi, w tym także psami innych ras. Jeżeli w Twoim domu pojawią się obcy ludzie, psy mogą być w stosunku do nich nieufne. Nie będą jednak agresywne. Swój niepokój będą wyrażać szczekaniem.
Aby szkolenie i wychowanie owczarka australijskiego przebiegało bez żadnych przeszkód, należy stosować jedynie pozytywne metody. Oprócz tradycyjnego szkolenia z posłuszeństwa właściciel powinien także wybrać jeden z psich sportów i korzystać z regularnych treningów.
Aussie podczas szkolenia nie wymagają od swojego Pana, aby ten motywował je wymyślnymi przysmakami, czy zmianą zabawek. Zazwyczaj, jeśli są dobrze prowadzone, bez problemu współpracują z człowiekiem. Za posłuszeństwo oczekują jedynie krótkiej zabawy szarpakiem lub niewielkich nagród.
Niektóre owczarki australijskie mogą wykazywać silny instynkt terytorialny, co może prowadzić do tego, że będzie bronił domu przed innymi psami i gośćmi. Dlatego też powinny być socjalizowane już od pierwszych chwil życia, a co więcej — w bezpieczny sposób wystawiane na różne sytuacje.
Owczarek Australijski (Aussie) jest polecany osobom prowadzącym aktywny tryb życia, pewnym siebie i konsekwentnym, które poświęcą psu czas na wspólne szkolenie i treningi.
Aussie w pierwszych miesiącach życia wymaga też sumiennej socjalizacji, opiekun powinien być więc konsekwentny w wychowaniu. Aussie raczej nie sprawdzi się u niedoświadczonych opiekunów, którzy nie będą w stanie zaspokoić jego podstawowych potrzeb, w tym ogromnej ilości aktywności.
Ze względu na dużą aktywność, dla Aussie polecamy: na co dzień szelki typu guard, oraz na treningi i sporty: szelki bezuciskowe PRO-FIT , które nie będą krępować ruchów psa. Wystarczająca będzie też obroża półzaciskowa oraz obroża martingale. Aby zapewnić psu możliwość w miarę swobodnego węszenia, polecana jest smycz przepinana, o długości przynajmniej trzech metrów.
Dla dorosłego owczarka australijskiego szelki w r. L i obroża w rozmiarze L z taśmą o szerokości 25 mm powinny być odpowiednie, jednak zawsze dobrze jest najpierw dokładnie zmierzyć swojego psa.