Border Collie to rasa wyjątkowo inteligentna. Cechuje ją wrażliwość, a także ukierunkowanie na dobrą współpracę z człowiekiem. Cechą charakterystyczną tego owczarka jest półdługie albo krótkie, miękkie i bardzo gęste włosie. Jest to pies bystry, spostrzegawczy, a także bardzo ruchliwy.
Przodkowie Border Collie wywodzą się od psów Rzymian, które były towarzyszami legionów, kiedy te podbijały Brytanię. W Polsce pierwszy pies tej rasy pojawił się w połowie lat 90. XX wieku, jednak prawdziwe zainteresowanie tą rasą zaczęło się jakieś 15 lat temu. Obecnie Border Collie jest bardzo popularny w naszym kraju. Początkowo tymi psami interesowały się osoby, które planowały kariery sportowe czworonogów, jednak obecnie większość psów tej rasy trafia do domów, w których właściciele nie potrafią poradzić sobie z prawidłowym wychowaniem Border Collie.
Border Collie jest rasą raczej zdrową, choć miewa czasami skłonności do chorób oczu. Mowa tutaj o anomaliach — postępującego zaniku siatkówki oraz niedorozwoju naczyniówki oka. Można także napotkać psy z problemami neurologicznymi oraz dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Border Collie cechuje także nadwrażliwość na środki, które stosuje się przy narkozie.
Jeżeli zbyt szybko rozpoczniesz obciążający i intensywny trening psa, możesz spodziewać się wielu problemów z jego układem ruchu.
Kiedy Border Collie pracuje ze stadem, chodzi na lekko ugiętych łapach oraz nisko opuszczoną głową. Jego wzrok utkwiony jest w zaganianych zwierzętach. Hipnotyzujące spojrzenie, jakie posyła w stronę zwierząt pozwala mu utrzymać dyscyplinę w stadzie, dzięki czemu prowadzi je w odpowiednim kierunku.
Cechą charakterystyczną dla Border Collie jest to, że nie szczeka w czasie pracy, jak inne rasy zajmujące się zaganianiem zwierząt. Jest skoncentrowany na swoim zadaniu. W każdej chwili reaguje na polecenia swojego pana. Co więcej, doskonale dogaduje się i dzieli obowiązkami z innymi psami. Istotne jest to, że pies tej rasy potrafi odnaleźć zagubione owce i sprowadzić je do stada.
Border Collie doskonale radzi sobie jako pies ratowniczy. Z powodzeniem można go także wykorzystać do dogoterapii oraz do wykrywania niedozwolonych substancji, np. narkotyków. Nie ma sobie równych w psich sportach. Większość psów tej rasy wygrywa większość zawodów sportowych na większą skalę.
potrzebują dużo ruchu
mają silny instynkt pasterski
nie lubi samotności
inteligentny
energiczny
bystry
posłuszny
Border Collie należy do psów wesołych, które mają duży temperament. Potencjalnego właściciela może zaskoczyć ich podwójna natura. W pracy ze stadem (do czego zostały poniekąd stworzone) pies jest stanowczy, natomiast w kontaktach ludzkich jest bardzo oddany.
Jeżeli chcesz, aby pies był stróżem w Twoim domu, musisz wybrać inną rasę. Border Collie nie nadaje się do tego zadania. Jest bardzo przyjacielski wobec ludzi, daleko mu do agresji. Podczas spotkania z innymi psami Border Collie jest tolerancyjny. Nie wszczyna niepotrzebnych bójek, co więcej, chętnie bawi się z innymi czworonogami, jeśli te dorównają mu kondycją i temperamentem. Słabsze psy są przez tą rasę ignorowane. Istotna jest tutaj odpowiednia socjalizacja psa, ponieważ sfrustrowany pies może stać się agresywny wobec innych zwierząt.
Rasa ta potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, w szczególności ze swoim panem. Dzięki swojej wrodzonej cierpliwości i opiekuńczości jest to pies idealny do zabaw z dziećmi. Jeżeli nie lubisz zbytniej wylewności i okazywania uczuć przez zwierzęta, wybierz inną rasę. Takie zachowanie Border Collie może być dla Ciebie męczące.
Psy tej rasy muszą mieć cały czas do roboty. Potrzebują dużo ruchu, który jest połączony z wykonywaniem określonych poleceń i zadań. Jeżeli myślisz, że długi spacer jest w stanie go zmęczyć, nic z tych rzeczy. W parze z wysiłkiem fizycznym musi iść zawsze wysiłek umysłowy. Jeżeli pozostawisz psa samemu sobie, nawet na dużym terenie, możesz spodziewać się nieposłuszeństwa, ucieczek albo niszczenia pozostawionych rzeczy. Pies sam będzie się nudził.
Border Collie posiadają silny instynkt pasterski, dlatego niech Cię nie zdziwi, że będzie usiłował zaganiać w jedno miejsca wszystko, co się rusza — dzieci, innych ludzi, czy ptaki. Dlatego też w ruchliwych miejscach tak ważne jest to, aby prowadzić go na smyczy. Większość psów tej rasy nie ma instynktu łowieckiego, dzięki czemu, jeśli jest ku temu okazja, pupila można zabierać na długie spacery bez smyczy.
Border Collie jest zawsze chętny do pracy. Dzięki swojej ponadprzeciętnej inteligencji szybko uczy się nowych sztuczek o komend. Jeżeli chcesz go wysłać na tradycyjny kurs, zrezygnuj z tego. Będzie się na nim nudził. Najlepsze dla psa tej rasy są około dwudziestominutowe lekcje, które nie tylko będą urozmaicone, ale także będą odbywały się kilka razy w ciągu dnia.
Jego szkolenie i wychowanie warto oddać w ręce profesjonalistów, ponieważ nowicjusze mogą sobie z nim nie porazić. Wszystko za sprawą uporu i ponadprzeciętnego sprytu, jakim odznacza się pies tej rasy. Jeżeli chcesz dobrze wychować Border Collie, pamiętaj o jego prawidłowej socjalizacji oraz konsekwencji oraz o tym, że nie można używać siły. Psy rasy Border Collie muszą być socjalizowane od pierwszych chwil życia. Nie znając ludzi i innych zwierząt od maleńkości, mogą stać się agresywne i lękliwe. Niektóre psy nie potrafią samodzielnie funkcjonować. Ciągle oczekują od właściciela nowych komend. Co więcej, nauczone ciągłego podporządkowania i pracy, mogą mieć problem z odpoczywaniem oraz korzystaniem ze swobody podczas spacerów. Dlatego też tak ważne oprócz szkolenia są także beztroska zabawa oraz relaksujące spacery, na których pies nie musi wykonywać żadnych zadań.
Border Collie sprawdzi się u osób aktywnych, lubiących uprawiać sporty. Nie nadaje się jako pies kanapowy, bezczynność i nuda będą dla niego destrukcyjne, dlatego tak ważne jest, aby opiekun poświęcał psu tej rasy czas na treningi i szkolenie.
Border Collie ma dość sporo futra, dlatego świetnym rozwiązaniem będą obroże półzaciskowe, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.