Zdrowy pies oddaję uformowany, ale plastyczny kał brązowego koloru. Prawidłowy stolec nie powinien zbyt intensywnie pachnieć, czy zawierać śluzu, krwi lub większych ilości strawionego pokarmu.
W terminologii medycznej biegunka ta oddawanie nieuformowanego lub luźnego stolca, który zwykle zawiera większą ilość wody. Może być on oddawany częściej lub w większych ilościach. Biegunka jest wynikiem szybszego przemieszczania się treści pokarmowej przez jelita w połączeniu ze zmniejszonym wchłanianiem wody, składników odżywczych i elektrolitów.
Biegunka to mało charakterystyczny objaw, który pojawia się podczas:
Znalezienie przyczyny problemu wymaga udzielenia lekarzowi weterynarii maksymalnej ilości faktów dotyczących charakteru biegunki oraz czasu jej pojawienia się. Dla diagnosty ważne są takie informacje o stolcu, jak jego:
Dobrym zwyczajem jest przyniesienie świeżej próbki, by lekarz mógł wykonać m.in. badania parazytologiczne.
Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu, wykonuje podstawowe badanie kliniczne, a następnie, na podstawie zebranych informacji zleca dodatkowe testy diagnostyczne, które mogą obejmować:
Biegunka u psa może być związana z zaburzeniami w obrębie jelit cienkich lub pochodzić z jelita grubego. Biegunka z jelita cienkiego oddawana jest w sposób tryskający, bez bolesnego parcia na kał. Twój pies może mieć zgazowane jelita, a w jego przewodzie pokarmowym dochodzić do przelewania się treści. Gdy taka biegunka utrzymuje się dłużej, u psa zaobserwować można spadek masy ciała.
Biegunka z jelita grubego wiąże się natomiast ze zwiększonym parciem na kał i częstym oddawaniem jego małych ilości. W tym przypadku w stolcu może pojawiać się śluz lub świeża krew.
Jeżeli u Twojego psa pojawi się biegunka nie ma powodów do paniki. Obserwuj go 1- 2 dni, ale jeżeli problem nie zniknie lub pojawiają się dodatkowe objawy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. W domu możesz zastosować głodówkę, lekkostrawną dietę lub podać psu specjalne preparaty w formie past lub tabletek. Zawierają one prebiotyki, substancje osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz źródła energii dla komórek twojego czworonoga. Pamiętaj, by Twój pies miał stały dostęp do wody!
Z lekarzem weterynarii szybko należy konsultować się w przypadku szczeniąt. U młodych psów biegunka oraz wymioty szybko doprowadzają do odwodnienia, co stanowi zagrożenie dla życia Twojego pupila. U małych zwierząt przyczyną może być groźna dla życia parwowiroza!
W przypadku dorosłych wybierz się do gabinetu weterynaryjnego gdy:
Niestety nie jesteś w stanie unikać wszystkich przyczyn powodujących rozwolnienie u psa. Możesz jednak zadbać o kilka szczegółów.
Rokowanie Twojego pupila zależy od przebiegu biegunki i konkretnej diagnozy. W większości przypadków psy szybko wracają do zdrowia, ale biegunki mogą także wymagać postępowania dietetycznego lub podawania leków i kroplówek.