Każdy szczeniak potrzebuje swojego bezpiecznego miejsca, gdzie może się schować i czuć się jak u siebie. Podczas wyboru legowiska dla psa warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym jest odpowiedni rozmiar, który powinien zapewnić psu komfort i wystarczającą przestrzeń do rozciągnięcia się. Dodatkowo, legowisko powinno być łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia. Materiał, z którego jest wykonane, powinien być trwały i niealergiczny, a także bezpieczny w przypadku gryzienia.
PRO TIP: Jeśli to możliwe, poproś poprzedniego właściciela lub hodowcę o kocyk i zabawkę z zapachem swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania, które umieścicie w legowisku.
Wybierz miski, które nie przesuwają się po podłodze. Najlepszym wyborem, zwłaszcza dla alergików, są miski ceramiczne. Alternatywą są miski metalowe z wkładem ze stali nierdzewnej. Upewnijcie się, że wasz pies zawsze ma dostęp do świeżej wody.
Smycz może być prosta, przepinana z regulowanym zasięgiem bądź automatyczna z linki lub taśmy. Ta ostatnia jest już jednak zalecana w przypadku psa, który opanował podstawowe komendy, w tym chodzenie przy nodze. Upewnij się, że smycz została wykonana z dobrego materiału, i że dobrze leży w dłoni. Przemyśl również zakup zapasowej smyczy, a także smyczy treningowej. Na pewno będziesz chciał trenować właściwe zachowania swojego szczeniaka – zarówno dla jego bezpieczeństwa, jak i dla własnego komfortu.
Jeśli to możliwe, skonsultuj się z poprzednim opiekunem psa i sprawdź, jaką karmę przyjmował do tej pory. Ewentualne zmiany wprowadzaj stopniowo, mieszając dotychczasową karmę z nową. Zdecyduj się na zbilansowane jedzenie dobrej jakości, które sprosta potrzebom rosnącego i rozwijającego się organizmu.
Nawet jeśli twój pies ma mikroczip, adresówka to niezbędny element wyposażenia. Możesz posłużyć się zwykłą przyczepką do kluczy albo zainwestować w dobrej jakości nieśmiertelnik. Raczej unikaj zakręcanych fiolek z karteczkami w środku – łatwo się otwierają.
To oczywiste, trzeba sprzątać po swoim pupilu. Najlepiej też, aby woreczki na odchody dla psa były przyjazne środowisku, co oznacza, że są biorozkładalne lub rozkładają się w wodzie.
Od pluszowych, poprzez piszczące piłeczki, aż po układanki i maty węchowe – zabawa to dla szczeniaka sposób na poznawanie świata i rozładowywanie stresu.
Szczeniaki potrzebują zabawek do rozwoju i rozładowania energii. Wybierajcie zabawki wykonane z trwałych materiałów, aby uniknąć ryzyka połknięcia małych fragmentów. Nie pozwalajcie swojemu szczeniakowi bawić się starymi butami ani innymi przedmiotami codziennego użytku. Zaopatrzcie się także w gryzaki, aby kontrolować jego potrzebę gryzienia.
Dobierz odpowiedni rodzaj szczotki i grzebienia do długości i gęstości sierści psa. Zacznij przyzwyczajać szczeniaka do zabiegów higienicznych od drugiego miesiąca życia, aby kojarzył je z przyjemnością, a nie bólem, czy dyskomfortem.
Na co dzień oczyszczamy sierść psa poprzez czesanie bądź wykorzystując wilgotne chusteczki czy papierowe ręczniki, czasami jednak kąpiel jest niezbędna. Szampon powinien mieć pH nieco wyższe niż ten dla ludzi, łatwo się spłukiwać, nie podrażniać skóry. Wybierzmy taki, który ma krótki skład i nie zawiera parabenów, barwników, perfum, alkoholu ani substancji pieniących. Zapach powinien być neutralny.
Smakowita nagroda utrwala przyjemne skojarzenie z właściwym zachowaniem.