Każdy pies jest inny i to nie ulega żadnej wątpliwości. Wielu z nas decydując się na czworonożnego przyjaciela opiekuje się nim tak, jakby był on człowiekiem. Niestety jest to jeden z podstawowych błędów, jakie popełniamy. Okazuje się, że niezaspokojenie potrzeb zarówno tych zdrowotnych, jak i behawioralnych może prowadzić do wielu problemów. Jeżeli chcesz mieć grzecznego i zdrowego psa, zapoznaj się dokładnie z jego potrzebami. Ich spełnienie sprawi, że na wiele lat zyskasz prawdziwego powiernika.
Każdy pies jest inny, co oznacza, że ma także inne potrzeby. Niemniej jednak można wyróżnić osiem podstawowych potrzeb psa, które ma każdy czworonożny przyjaciel. Można je podzielić na:
Nieelastyczne potrzeby psa to:
Potrzeby elastyczne to:
Istnieją jeszcze jedne, mniej oczywiste, jednak charakterystyczne dla wszystkich psów potrzeby, o których bardzo często zapominamy lub o nich nie wiemy. Warto mieć na uwadze, że są ona niezwykle istotne dla psiej psychiki. Mowa tutaj o:
Skoro wiesz już, jakie potrzeby należy spełnić, aby pies był zdrowy i szczęśliwy, poniżej pokrótce opiszemy poszczególne potrzeby. Mamy nadzieję, że uświadomimy Ci tym samym, jak opiekować się swoim psem, by niczego mu nie brakowało. Skupimy się tutaj na potrzebach elastycznych i nieelastycznych.
Jeżeli chcesz, aby Twój pupil był zdrowy i pełen energii, musisz pamiętać o prawidłowym odżywianiu. Dobrze zbilansowany posiłek to podstawa długiego życia psa. Decydując się na opiekę nad psem nie popełniaj błędów żywieniowych, które można zaobserwować u wielu właścicieli. Pamiętaj, że układ pokarmowy psa różni się od naszego, dlatego nie dokarmiaj go resztkami obiadu, Twoimi ulubionymi przekąskami, czy słodyczami.
Każdy pies, bez względu na wiek, powinien mieć ustaloną indywidualną dietę. W pokarmie powinny znaleźć się składniki, które zapewnią psu: ochronę stawów, kontrolę wagi, zdrową skórę, sierść i zęby. Nie można tutaj zapominać także o dobrym trawieniu oraz energii, która pozwoli bez problemu przemieszczać się Twojemu pupilowi z miejsca na miejsce. Jeżeli nie wiesz, jaką karmę wybrać, skontaktuj się z weterynarzem, który pomoże Ci podjąć najlepsze decyzje żywieniowe.
Opiekując się psem musisz pamiętać, że w zakres pielęgnacji wchodzi nie tylko jego kąpiel. Zadaniami, o jakich absolutnie nie możesz zapomnieć jest dbałość o sierść, pazury, żeby i uszy psa.
Nie zapominaj także, że naturalne i podstawowe potrzeby psa obejmują także jego samodzielne działania w tym zakresie. Mowa tutaj przede wszystkim o tarzaniu się, czy wylizywaniu. Nie zabraniaj zatem swojemu pupilowi tych zachowań. Jeżeli do tego dojdzie sprawisz, że jedna z podstawowych potrzeb psa związana z jego pielęgnacją nie zostanie zaspokojona.
Podobnie jak w ludzkim życiu, również w psim sen odgrywa dużą rolę. Jego właściwa jakość i ilość jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i kondycji psychicznej psa. Ilość snu, jaka jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania uzależniona jest od rasy i wieku Twojego pupila.
Szczeniaki i starsze psy potrzebują co najmniej 18 do 20 godzin snu na dobę. Dorosłym, zdrowym psom wystarczy od 14 do 16 godzin snu na dobę. Jak zatem widać - czas ten jest zróżnicowany.
Podczas snu organizm psa się regeneruje. Spada poziom hormonów stresu, a także następuje umocnienie pamięci. Jeżeli chcesz, aby sen Twojego pupila był efektywny, zapewnij mu odpowiednie warunki do wypoczynku. Mowa tutaj o wygodnym posłaniu, które umożliwi mu wygodne rozciąganie się podczas snu.
Chcąc zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa warto wyznaczyć mu spokojne miejsce do odpoczynku, gdzie nikt nie będzie go niepokoił. Jeżeli w domu znajduje się więcej niż jedno zwierzę, każde z nich powinno mieć swoje bezpieczne legowisko.
Kolejnym elementem, na którym należy się skupić to zbudowanie silnej więzi między opiekunem a właścicielem. Relacja powinna opierać się na zaufaniu, zrozumieniu (jakkolwiek to brzmi w relacji pies-człowiek) i przyjaźni. Świat psa powinien być oparty nie tylko na czułości, ale również na zrozumiałych dla niego zasadach.
Potrzeby psa w zakresie ruchu i zabawy zależą przede wszystkim od jego zdrowia i wieku. Należy również wziąć pod uwagę osobowość pupila i rasę. Zanim zatem wybierzesz swojego przyjaciela, warto zapoznać się z istotnymi informacjami na temat rasy, dzięki czemu poznasz ilość aktywności fizycznej, jaka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Pamiętaj, że wielkość pupila może być mylnym wskaźnikiem. Ruch i zabawa pozwalają psu uwolnić skumulowaną w ciele energię, a także nie nudzić mu się.
Jeżeli myślisz, że psu potrzebny jest tylko wysiłek fizyczny, jesteś w błędzie. W jego prawidłowym rozwoju niezwykle ważny jest także wysiłek umysłowy. Nie zapominaj zatem o tym, aby podczas zabawy uczyć psa komend, czy sztuczek. Aportowanie, węszenie, czy pobudzenie innych gatunkowych potrzeb będzie w tym wypadku doskonałym pomysłem.
Jeżeli wiesz, że nie będziesz mógł zaspokoić naturalnego psiego instynktu, jakim jest popęd seksualny, jeśli nie chcesz mieć problemów, wybierz się w odpowiednim momencie do weterynarza, który dokona kastracji, dzięki czemu w organizmie Twojego pupila przestaną być produkowane hormony płciowe. Po tym zabiegu psy i suki stają się całkowicie bezpłodne.
Kiedy bierzesz do domy psa, musisz mieć w głowie, że jest to gatunek, który ma zupełnie inne potrzeby, niż Twoje. Dlatego też, zamiast kupować mu nowe, zimowe ubranko, zapewnij mu odpowiednią ilość ruchu, zbilansowany posiłek, czy pozwól pokopać w ogródku.
Pamiętaj, że to co dla Ciebie nie jest ważne, dla Twojego psa może być jedną z podstawowych potrzeb, które musi spełnić. Jednym z przykładów może być wymienione wyżej węszenie - dla właściciela może być nieistotne, jednak dla jego psa ma ogromne znaczenie.
Podstawowe potrzeby psa i ich zaspokojenie, nawet jeśli wydają Ci się dziwne, powinno być dla opiekuna czworonoga najważniejsze. Tylko wtedy może mieć pewność, że pupil będzie zdrowy zarówno na ciele, jak i na duchu.
Decydując się na psa, należy pamiętać o tym, że wszystkie jego potrzeby są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego też należy pamiętać o zaspokajaniu wszystkich. Okazuje się bowiem, że pominięcie choćby jednej z nich może odbić się negatywnie na zdrowiu Twojego pupila. Co więcej może pogorszyć się także jego samopoczucie i zachowanie. Dlatego też tak istotne jest poznanie wszystkich podstawowych potrzeb psa. Jeżeli będziesz wiedział, czego potrzebuje Twój czworonożny przyjaciel i dasz mu to, on odwdzięczy Ci się bezgraniczną miłością i oddaniem.