Pies z kotem w jednym domu nie musi oznaczać relacji pełnej wzajemnej niechęci i nieporozumień. Miłośnicy czworonogów mogą mieć problem w momencie, gdy pragną przygarnąć pod swój dach kota i psa. Nierzadko muszą oni ograniczyć się do wyboru tylko jednego z tych zwierząt. Wbrew pozorom, wspólne, bezkonfliktowe życie obu wymienionych wyżej zwierząt, jest możliwe, ale duże znaczenie ma proces oswajania obu osobników. Powinien on przebiegać w spokojnej atmosferze i opierać się na pozytywnych bodźcach. Zbudowanie prawidłowej relacji pomiędzy psem a kotem wymaga przyzwyczajenia obu zwierzaków do siebie. Wiek pupili odgrywa tutaj znaczącą rolę. W domu, w którym mieszka szczeniak i młody kociak, szanse na oswojenie ich ze sobą i naukę wspólnego funkcjonowania są bardzo duże. Podobnie rzecz ma się w przypadku, gdy na przykład szczeniak i dorosła kotka egzystują obok siebie. Wówczas zwierzęta te dużo łatwiej dochodzą do porozumienia, ponieważ młody pies może być traktowany przez kotkę, jak własne dziecko. Prawidłowa relacja psa z kotem powinna być budowana od chwili, gdy nowy zwierzak trafia pod opiekę właściciela.
Sporym wyzwaniem może być oswojenie dorosłego psa i kota. Niektóre rasy nie tolerują obecności mruczków, dlatego też przed podjęciem decyzji o posiadaniu nowego czworonoga, właściciele psów powinni dokładnie zapoznać się z specyfikacją danej rasy. Psy nietolerujące kotów zazwyczaj reagują na nie w sposób agresywny, co nierzadko przeradza się w otwarty konflikt. Tego typu zachowania przejawiają osobniki hodowane do walk lub o silnym instynkcie łowczym. Najlepszym tego przykładem są teriery, które w przeszłości były wykorzystywane do naganiania i polowania na zwierzęta. Psy nietolerujące kotów to także też zaliczane do ras pasterskich, ponieważ często ulegają one instynktowi zapędzania czy ścigania członków stada, co ze strony mruczka może być odbierane jako atak. Właściciele kotów powinni zdecydować się na psy, które najlepiej dogadują się z mruczkami. Mogą to być rasy miniaturowe, jak również spaniele bądź retrievery, które wyróżniają się łagodnym i towarzyskim charakterem. Podobnie rzecz ma się z puzzlami maltańczykami, pomeraniami czy nowofundlandami.
Pierwsze spotkanie psa z kotem w domu powinno przebiegać w przyjaznej atmosferze. Warto zadbać o to, aby zwierzęta były nakarmione. W trakcie oswajania ich ze sobą należy przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim nie można dopuszczać do powstawania agresji, spowodowanej rywalizacją o jedzenie. Miski z jedzeniem dla psa i kota powinny znajdować się w dużej odległości od siebie, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek utarczek. Warto zadbać też o to, aby każde ze zwierząt miało swoją bezpieczną strefę, gdzie może się schronić. Oswajanie psa z kotem w domu powinno to proces długotrwały. Warto, aby zwierzęta mogły swobodnie chodzić koło siebie przez pierwsze dni, jednak należy bacznie obserwować pupili. Oswajanie psa z kotem w domu powinno przebiegać w taki sposób, aby możliwe było natychmiastowe odseparowanie zwierząt, jeśli dojdzie do konfliktów, szczególnie, gdy któreś z nich zacznie zachowywać się agresywnie. Warto utrwalać pozytywne zachowania i kontrolować sytuację. Nie należy faworyzować nowego zwierzęcia, jak również pozostawiać psa i kota bez nadzoru, szczególnie w pierwszych tygodniach ich wspólnego pobytu w domu.
Oswajanie psa i kota w domu wymaga cierpliwości, jak również konsekwentnego postępowania ze strony opiekunów tych zwierzaków. Właściciele psów, którzy mają zamiar przygarnąć pod swój dach mruczka, powinni zastanowić się, czy pupil będzie tolerował nowego zwierzaka szczególnie, jeśli zaliczany jest on do rasy nieprzepadającej za kotami.