W potocznym języku przyjęło się używać pojęcia kastracja w stosunku do zabiegu przeprowadzonego u samców. Słowa stylizacją opiekunowie używają natomiast, by nazwać operacje przeprowadzaną u suki lub kotki. Nie jest to jednak prawidłowa terminologia!
W medycynie weterynaryjnej sterylizacja to zabieg polegający na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. Taki rodzaj zabiegu nie zmniejsza ryzyka nowotworów gruczołu mlekowego, czy ropomacicza, ponieważ nie wpływa na poziom hormonów! W Polsce najczęściej przeprowadza się jednak zabieg kastracji zarówno u osobników męskich, jak i u kotki lub suczki. Kastracje u samic dzieli się na:
W pierwszym przypadku usuwane są oba jajniki oraz macica, a w drugim jedynie macica. Lekarze weterynarii najczęściej zalecają owariohisterektomię! U samców zabieg kastracji polega natomiast na usunięciu obu jąder.
Kluczowe zalety kastracji u samic to:
U samców zabieg zapobiega natomiast rozwojowi nowotworów jąder oraz chorób prostaty, a także włóczęgostwu związanemu z poszukiwaniem partnerki w rui.
Nie ma jednego uniwersalnego terminu, w którym należy przeprowadzić zabieg kastracji. W Stanach Zjednoczonych popularne są tak zwane zabiegi pediatryczne, które przeprowadza się już u kilkunastotygodniowych zwierząt. Budzą one jednak pewne kontrowersje, a przeprowadzający je lekarz weterynarii musi uwzględnić specjalne potrzeby tak małych psów i kotów.
Kastracja możliwa jest także u zwierząt dorosłych, a nawet starszych. Zabieg wiąże się jednak z koniecznością podania znieczulenia i bezpieczniejszy jest w przypadku osobników o dobrym zdrowiu ogólnym. Przed zabiegiem u starszych czworonogów zawsze wykonuje się zatem badania krwi, by ocenić pracę wątroby oraz nerek. Pozwala to odpowiednio sklasyfikować pacjenta do kategorii anestezjologicznej.
U większości psów i kotów przed operacją wykonuje się wspomniane badania krwi oraz podstawowe badanie kliniczne, obejmujące między innymi badanie serca.
Do zabiegu zwierzę musi być na czczo, co oznacza, że około 12 godzin przed zabiegiem należy zabrać mu całą karmę. Ogranicza to ryzyko wymiotów po podaniu środków znieczulających oraz zachłystowego zapalenia płuc!
Bezpośrednio po zabiegu czeka Cię podawanie zwierzęciu leków przeciwbólowych oraz zgłoszenie się na zdjęcie szwów po 10-14 dniach od operacji. Dbaj o to, by Twój pupil nosił kołnierz lub kubraczek pooperacyjny, gdyż zapobiegają one rozlizaniu szwów.
Długoterminowo należy zadbać o właściwe żywienie psa lub kota. Zabieg zmniejsza potrzeby energetyczne zwierząt, gdyż organizm nie musi już syntezować części hormonów. Operacja eliminuje także energię, którą zwierzę spożytkowałoby np. na poszukiwanie partnera do rozrodu, czyli tzw. “włóczegostwo”.
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Nie czekaj aż u Twojej suczki pojawi się ropomacicze lub guzy gruczołu mlekowego! Zdecyduj się na kastracje!