Warto poznać kilka sposobów na zabawy ze szczeniakiem, które mogą być także treningiem podstawowych komend. Wspólna zabawa ma ogromne znaczenie w procesie prawidłowej socjalizacji młodego zwierzęcia, które uczy się odpowiednich zachowań i reakcji na zaistniałą sytuację. Doskonałym sposobem na zapewnienie młodemu pupilowi rozrywki w domu są rozmaite zabawy węchowe z psem. Można zaopatrzyć się w specjalne zabawki edukacyjne, w których chowa się ulubione przysmaki. Zadaniem psa jest ich odnalezienie i poradzenie sobie z otwarciem schowków. Ukrywanie smakołyków nie musi wiązać się z posiadaniem zabawek węchowych, zakupionych w sklepie. Można także samemu wykonać tego typu akcesoria. Wystarczy do tego kawałek materiału z naszytymi kieszonkami i włożonymi do nich smakołykami. Materiał można zwinąć i ukryć, wydając psu komendę „szukaj”. W ten sposób uczy się szczeniaka odnajdywania ulubionych przysmaków.
Te produkty mogą Ci się spodobać:
Kolejnym rodzajem zabawy dla szczeniaka jest tropienie. To świetny wysiłek umysłowy dla czworonoga, w który angażuje on swój węch - jeden z najlepiej działających u tego zwierzęcia zmysłów. Zabawa psa w tropienie aktywizuje zwierzę i zaczyna ono poszukiwać różnego typu przedmiotów. To sposób na urozmaicenie codziennych spacerów poprzez wprowadzenie w nie nowego, atrakcyjnego elementu. Takie zabawy dla szczeniaka wiążą się z podążaniem za śladem zapachowym i odnajdywaniem ukrytych rzeczy. Może to być ulubiona zabawka lub też kongo napełnione wybranymi smakołykami. Tego typu przedmiot należy rzucić na pewną odległość, w taki sposób, aby zwierzę nie widziało miejsca, w którym się znajduje. Następnie należy wydać szczeniakowi odpowiednią komendę. Zwierzę będzie aktywnie poszukiwało przedmiotu o przyciągającym go zapachu. Zabawy tropieniowe dla szczeniaka można rozpoczynać już po kilku tygodniach od pojawienia się tego małego zwierzęcia w domu. Treningi z zakresu tropienia uczą młodego czworonoga skupienia, jak również koncentrowania na konkretnym zadaniu. To także doskonały sposób na rozładowanie nadmiaru jego energii, ponieważ wymagają sporego zaangażowania ze strony zwierzaka.
Wspólna zabawa ze szczeniakiem może odbywać się poprzez rozwijanie jednych z najbardziej przydatnych umiejętności w życiu zwierzęcia. Chodzi tutaj o pobudzanie pierwotnych instynktów, uczenie psa kontrolowania swoich emocji, a także wykorzystywanie zabawy jako formy nagrody za wykonanie danego polecenia. Jednym ze sposobów na rozładowanie skumulowanej energii jest szarpanie i rzucanie zabawki. To doskonały sposób na to, aby nauczyć zwierzę kontrolowania siły ścisku swoich szczęk, co ma duże znaczenie w przypadku psów zaliczanych do ras olbrzymich i obronnych. To także metoda na wyćwiczenie u zwierzęcia reakcji na komendy „bierz” i „zostaw”. Sprawdza się to w późniejszej pracy ze zwierzęciem, a także w dalszym szkoleniu, w tym w treningu posłuszeństwa. Zabawy z szarpakiem mogą wyeliminować problem gryzienia przez zwierzę domowych przedmiotów i nauczyć go delikatności w kontakcie z człowiekiem (UWAGA: dbaj o psi zgryz! Podczas zabawy szarpakiem pamiętaj, aby być delikatnym i nie używać dużej siły) . Młody pies w trakcie takiej zabawy, dowiaduje się również, w jaki sposób reagować na komendy wydawane przez właściciela. Zabawa z psem to również forma nagrody dla niego za posłuszeństwo bądź też cierpliwość i grzeczne zachowanie w czasie długiej nieobecności właściciela w domu.
Codzienne zabawy z szczeniakiem to świetny sposób na rozładowanie energii młodego zwierzęcia. Działania te można zorganizować nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w zaciszu domu, szczególnie, gdy niesprzyjające warunki atmosferyczne uniemożliwiają wychodzenie na dłuższe spacery lub też podejmowanie większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.