Yorkshire terrier jest psem upartym i niezależnym. Trzeba zatem od pierwszych chwil nauczyć go podstawowych komend. W przeciwnym razie nie będzie słuchał właściciela. Jest to pies niezwykle odważny i zadziorny.
Historia psów rasy Yorkshire terrier sięga ponad 100 lat. To właśnie wtedy wyhodowano je w hrabstwie Yorkshire, skąd wzięły swoją nawę. Pierwsze yorki podobno nie miały tak pięknej szaty, jak te dostępne obecnie. Dopiero skrzyżowanie ich z Maltańczykiem sprawiło, że dziś mogą cieszyć się piękną sierścią.
Do Polski Yorkshire terrier przyjechał w 1967 roku z Wielkiej Brytanii, dzięki staraniom Anny Fangor. Była to suczka o imieniu Tina Queen of Bouchard. W niedługim czasie dołączył do niej samiec o imieniu Gene of Bouchard.
Yorkshire terrier to pies długowieczny. Właściciel tego osobnika powinien wiedzieć, że niektóre psy potrafią żyć ponad 16 lat. Co więcej, są niezwykle energiczne i wszędzie ich pełno. Dlatego też należy uważać, aby ich nie nadepnąć lub nie potrącić. Lubią się wysoko wspinać i zeskakiwać z danego miejsca. Z tego powodu mogą doznać wielu urazów.
Psy rasy Yorkshire terrier często się przeziębiają. Dzieje się tak za sprawą ich specyficznego umaszczenia. Dlatego też nawet małe szczeniaki powinno się hartować. Po kąpieli albo przemoczeniu sierści psa należy dobrze wysuszyć, najlepiej suszarką. Jesienią i wiosną warto zakładać yorkowi specjalne ubranko chroniące go przed deszczem, a zimą ocieplany kombinezon.
Inne schorzenia, które mogą wystąpić u psa rasy Yorkshire terrier to:
Yorkshire terrier może także cierpień na kamień nazębny, który należy systematycznie usuwać. Niekiedy zdarzają się także przetrwałe zęby mleczne, które nie wypadły i powinny być usunięte przez lekarza (jest to głównie problem kłów). U małych osobników zdarza się także czasami niezarośnięte ciemiączko.
Yorki cierpią także czasami na alergie i uczulenia, których powodem jest nieprawidłowe żywienie i pielęgnacja malucha. Warto mieć na uwadze, że starsze osobniki mogą także zachorować na kataraktę.
Kiedyś Yorkshire terrier uchodził za psa, który potrafi być bardziej łowny niż kot. Dlatego też można było spotkać je w gospodarstwach handlarzy zbożem i młynarzy, gdzie pieski miały zwalczać wszelkie szkodniki. Obecnie jednak te czworonogi uchodzą za psy do towarzystwa.
Niektóre psy rasy Yorkshire terrier wykorzystuje się jako wizytujące. Można je spotkać w domach opieki lub szpitalach. Część z nich lubi także uprawiać psie sporty, np. taniec z psem albo agility.
uparty
silny charakter
zadziorny
szczekliwy
ufny
spostrzegawczy
inteligentny
szybko się uczy
pewny siebie
Yorkshire terrier jest psem niewielkim, który posiada sporych rozmiarów temperament. Jest wesoły i pełen energii. Jest także silny i niezależny jak przystało na terriera. Jeżeli właściciel na to pozwoli, pies szybko zacznie rządzić w domu. Psy z tej rasy bardzo szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Są wrażliwe i często bardzo zazdrosne. Choć pupil umie spędzić samotnie kilka godzin w domu, najlepiej czuje się, kiedy jest przy nim jego pan. Jeżeli Yorkshire terrier zostanie prawidłowo wychowany, łatwo będzie adaptował się do różnych sytuacji nie sprawiając przy tym żadnych problemów.
Pies tej rasy jest doskonałym przyjacielem dzieci, w szczególności tych starszych. Jeśli chodzi o młodsze maluchy, warto zadbać o to, aby podczas zabawy nie zrobiły mu niechcący krzywdy. Jak większość niewielkich czworonogów, również Yorkshire terrier nie lubi, kiedy jest traktowany niedelikatnie. Może wówczas źle zareagować.
Psy tej rasy są zadziorne i pewne siebie i do tego ufny. Kompilacja tych cech sprawia, że często wpada w tarapaty. Stosunki Yorkshire terriera z innymi zwierzętami raczej układają się dobrze (choć można tutaj mówić o wyjątkach). Psy te zdecydowanie wolą towarzystwo swoich braci albo większych czworonogów.
Każdy, kto skusi się na Yorkshire terriera zauważy, że przez ich spostrzegawczość pieski są nadmiernie hałaśliwe. Rozpiera je energia, lubią ruch na świeżym powietrzu, jednak nie potrzebują długich i męczących spacerów.
Yorkshire terrier to piesek inteligentny i spostrzegawczy. Nic w tym dziwnego, ponieważ w jego żyłach płynie myśliwska krew przodków. Dlatego też często była uparty i sam podejmuje konsekwentne decyzje.
Chcąc wytresować psa tej rasy należy podejść do niego indywidualnie. Nie da się go wychować podczas standardowego szkolenia, jednak już a samym początku dobrze jest nauczyć go podstawowych komend. Dobrze jest pamiętać, że yorki lubią się popisywać i bawić, co można wykorzystać podczas nauki nowych komend. Wówczas przyswajają je chętnie i niezwykle szybko.
Małe pieski rasy Yorkshire terrier nie powinny być izolowane i brane na ręce, kiedy właściciel widzi innego psa. Może bowiem doprowadzić u dorosłych osobników do nerwowych zachowań, które wynikają z lęku, jaki rodzi się przed nieznanym.
Pamiętaj także o tym, żeby nie rozpieszczać swojego pupila. Nie można im pozwalać na wszystko, ponieważ w późniejszym czasie mogą to wykorzystywać.
W małym ciele wielki duch. Yorkshire terrier choć z wyglądu może rozczulić to warto pamiętać, że wciąż jest to terrier o mocnym charakterze. Niewłaściwe prowadzenie/ niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb może spowodować, że psinka będzie nadmiernie szczekliwa, może przejawiać też zachowania agresywne, zarówno do ludzi, jak i rzeczy (pogryzione meble, czy buty).
Yorkshire terrier sprawdzi się dla osób konsekwentnych, pewnych siebie, stanowczych i zrównoważonych, które będą w stanie poświęcić czas na wspólne szkolenie i spacery.
Ze względu na energiczność oraz częste problemy z tchawicą, zalecane są szelki typu guard lub szelki bezuciskowe, które nie będą krępować ruchów psa. Aby zapewnić psu możliwość w miarę swobodnego węszenia, polecana jest smycz przepinana, o długości przynajmniej 3 metrów.
Dla dorosłego Yorshire terriesa szelki typu gard w r. S powinny być odpowiednie, jednak zawsze dobrze jest najpierw dokładnie zmierzyć swojego psa.