Biały, przyjazny piesek. Tak właśnie można określić West highland white terriera. Szata tego czworonoga miała go odróżniać na polowaniach od zwierzyny. Okazuje się jednak, że sprawiła, iż psy tej rasy stały się domowymi pupilami. Westie to psy przyjaźnie nastawione do człowieka. Choć czasami może być nieufny, szybko potrafi zaprzyjaźnić się zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami.
Ojczyzną tej rasy jest region Szkocji — West Highland, od której wzięła się częściowa nazwa tego czworonoga. Rasę tę ukształtowano w XVI wieku w okręgu Argyllshire. Westie były tam znane jako szorstkowłose odmiany małych terrierów, które wykorzystywano w myślistwie.
W Polsce pierwsze pojedyncze egzemplarze pojawiły się już w okresie międzywojennym, jednak hodowla tej rasy rozpoczęła się dopiero na początku lat 90. XX wieku. Pierwszy miot z hodowli urodził się w 1990 roku.
Psy tej rasy cierpią na przewlekłe zapalenie wątroby, które spowodowane jest nadmiernym odkładaniem się miedzi w organizmie. Co więcej, podobnie jak u innych małych ras, u West highland white terriera może można zaobserwować chorobę Legg-Perthesa.
Sporadycznie u Westie może występować także osteopatia żuchwowo-czaszkowa, która dotyka najczęściej szczenięta w wieku od 3 do 8 miesięcy. Schorzenie to objawia się niezapalanym i nienowotworowym rozrostem żuchwy oraz kości potylicznej oraz skroniowej. Zmiany te czasami cofają się samoistnie.
Jest on podatny na alergie pokarmowe i kontaktowe, nietolerancje pokarmowe oraz wszelkiego rodzaju atopie. Nie bez znaczenia jest także kontrola uzębienia, na którym może odkładać się kamień, który w razie potrzeby trzeba usunąć.
West highland white terrier to pies wyhodowany z myślą o polowaniach. Głównie chodzi o małe drapieżniki takie jak lisy i wydry. Po dziś dzień psy te odznaczają się wytrzymałością, odwagą i zawziętością, dzięki czemu czworonogi tej rasy radzą sobie doskonale także z większą zwierzyną.
Dzisiejszy Westie to przede wszystkim pies do towarzystwa, choć właściciel musi mieć na uwadze, że jest w stanie dalej polować na ogrodowe i domowe szkodniki. Doskonale radzi sobie w próbach pracy i konkursach, które organizowane są specjalnie dla terrierów. Cechą, która go wyróżnia jest z pewnością jego skoczność i zwinność. Można zatem uprawiać z nim niektóre psie sporty.
wymaga regularnej pielęgnacji
szybko się nudzi
ma spory temperament
szybko i łatwo się uczy
przyjazny dla dzieci
oddany opiekunowi
Są to psy temperamentne, żywiołowe i niezależne, które mają bardzo silny charakter. Właściciele tych czworonogów zgodnie twierdzą, że te pieski posiadają wszystkie zalety terrierów, nie posiadając jednocześnie żadnych wad.
Westie to psy bardzo ruchliwe i wesołe. Są zawsze gotowe, aby towarzyszyć swojemu panu. Są bardzo przywiązane do swojego właściciela, co oznacza, że mogą chodzić za nim praktycznie wszędzie. Warto mieć na uwadze, że nie są jednak natrętne i nie domagają się ciągłej uwagi. Zawsze cierpliwie czekają, aż pan znajdzie dla nich czas. Nie są to psy agresywne i bardzo hałaśliwe.
Przedstawiciele tej rasy są życzliwe dla ludzi, choć mogą być nieufne wobec obcych. Wspomniana cecha szybko mija, kiedy pies pozna daną osobę. Dzięki wrodzonej czujności oraz doskonałemu zmysłowi obserwacji czworonogi nadają się na stróża.
Doskonale dogaduje się z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że jego przychylne nastawienie w dużej mierze wynika z wcześniejszego traktowania. Jeśli jako szczeniak zaznał złego zachowania ze strony pana lub dziecka, zapamiętuje to na długo, przez co trudno potem przekonać go do siebie.
West highland white terrier toleruje małe zwierzęta, które wraz z nim zamieszkują dom. Należy jednak pamiętać, że jest to poniekąd pies myśliwski, który ma w sobie instynkt łowiecki. Jego skłonność do pogoni może ujawnić się podczas spacerów, dlatego w ruchliwych miejscach dobrze jest zawsze prowadzić go na smyczy.
Te małe terrierki mogą być zadziorne w stosunku do obcych psów. Nigdy jednak pierwsze nie będą wszczynać bójki. Pies ten kocha świeże powietrze, dlatego bez względu na pogodę uwielbia przebywać na zewnątrz. Sprawdzi się na długich, pieszych wycieczkach, jednak nie może brać udziału w wyczerpujących treningach.
Podczas szkolenia i wychowania należy obchodzić się z tym psem konsekwentnie, jednak łagodnie. Westie szybko i łatwo się uczy. Jest niezwykle inteligentny. Jak wszystkie psy z grupy terrierów, również on potrafi być samodzielny i uparty. Dlatego też szkolenie wymaga od właściciela cierpliwości i odpowiedniej motywacji. Smakołyki i pochwały są tutaj jak najbardziej potrzebne. Nawet wtedy zanim wykona polecenie, minie krótka chwila.
Psa tej rasy nie można traktować brutalnie. Już lekko podniesiony głos jest dla niego dużą karą. Piesek tej rasy szybko się nudzi, dlatego każda lekcja powinna być krótka. Kiedy zauważysz, że pies przestaje Cię słuchać, zaprzestań szkolenia.
Wychowanie Westie należy rozpocząć od pierwszych chwil w nowym domu. Nie możesz mu zbytnio pobłażać, ale także nie stawiaj mu na początku zbyt dużych wymagań. Ważna jest tutaj także odpowiednia socjalizacja. Jeżeli West highland white terrier jest Twoim pierwszym psem, dobrym pomysłem może okazać się nauka w psim przedszkolu.
Pomimo uroczego pyszczka warto pamiętać, że Westie to wciąż terier, który charakteryzuje się sporym temperamentem. Jeżeli West highland white terrier jest Twoim pierwszym psem, dobrym pomysłem może okazać się nauka w psim przedszkolu.
Westie szybko i łatwo się uczy, natomiast podczas wychowania należy być konsekwentnym w działaniu.
Dla West Highland white terrier świetnym rozwiązaniem będą obroże, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT (w r. S|20mm, choć najlepiej przed zakupem zmierzyć psiaka, ponieważ charakteryzuje się on dość rozbudowaną klatką przy drobnej szyi).
Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.