Staffordshire Bull Terrier to pies, który jest bardzo ruchliwy i posiada sporo energii. Jeżeli zdecydujesz się na tę rasę, będziesz musiał sprostać oczekiwaniom swojego pupila. Nadmiar energii nie przeszkodził jednak w tym, aby psu przypisano przydomek „niania”. Wszystko za sprawą jego ogromnej cierpliwości do dzieci — zarówno tych dużych, jak i tych małych.
Początek rasy Staffordshire Bull Terrier podobnie jak innych ras typu bull to XIX-wieczna Wielka Brytania. To właśnie tutaj skrzyżowano odważne buldogi ze zwinnymi terrierami. Powstały wówczas średniej wielkości psy o zróżnicowanym typie, które wykorzystywano do walk psów, walki z gryzoniami.
W Polsce rasa ta pojawiła się na początku lat 90. XX wieku. Pierwszego psa, który pokazywany był na wystawach sprowadzono z Anglii. Jego właścicielem był A. Jacewicz.
Choć psy rasy Staffordshire Bull Terrier odznaczają się dobrym zdrowiem i kondycją, istnieje kilka chorób, które są charakterystyczne dla tej rasy. Wśród najpoważniejszych (choć występujących rzadko) zalicza się kataraktę oraz L-2-HGA (nieuleczalna choroba genetyczna, która występuje podstępnie atakuje centralny układ nerwowy. Do najczęstszych objawów należą skurcze i sztywność mięśni, drgawki, nadpobudliwość, chwiejny chód, czy stany otępienia, a nawet demencja). Atak drugiego z wymienionych schorzeń może pojawić się wskutek silnych emocji lub zbyt intensywnego wysiłku. Katarakta natomiast jest schorzeniem dziedzicznym i może pojawić się już o młodych szczeniąt. Może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku nawet w wieku 2-3 lat.
Do innych schorzeń, które mogą występować u Staffordshire Bull Terriera należą:
Staffordshire Bull Terrier to rasa, która nie najlepiej znosi upały, a także nie przepada za deszczem i wilgocią.
Kiedy rozpoczęto hodowlę Staffordshire Bull Terrier, psy tej rasy wykorzystywano do walk. Po ich zakazaniu Staffiki stały się psami rodzinnymi. Twój pupil, jeśli dobrze go wytresujesz, z pewnością sprawdzi się w niektórych psich sportach.
skłonności do alergii pokarmowych
może niszczyć
nie lubi samotności
oddany człowiekowi
energiczny i radosny
stosunkowo łatwy w pielęgnacji
inteligentny
chętny do nauki
Staffiki to psy stanowcze, o silnym charakterze. Cechami szczególnymi tej rasy są przede wszystkim odwaga, wesołość, ciekawość świata, pewność siebie i nieustępliwość. Wielu właścicieli nie potrafi często okiełznać temperamentu tego psiaka. Starsze osobniki zazwyczaj wyrastają z młodzieńczych szaleństw i stają się statecznymi psami, jednak warto mieć na uwadze, że psy tej rasy pomimo ich wieku nadal trzeba będzie wyprowadzać na dłuższe spacery. Krótkie przechadzki nie pozwolą im pozbyć się drzemiącej w nich energii. Jeżeli pies się nie wybiega, będzie siał spustoszenie w domu. Należy przy tym pamiętać, że uprawianie jakichkolwiek sportów oraz treningi siłowe można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy pies ukończy rok.
Młode osobniki zazwyczaj mają skłonności do niszczenia różnych rzeczy. Kiedy są pobudzone stają się nieobliczalne. Wówczas mogą nieświadomie zrobić krzywdę komuś lub sobie.
Staffordshire Bull Terriery to psy, które od pierwszych chwil przywiązują się do rodziny i są bardzo wierne. Tam, skąd pochodzi nie bez powodu zyskał przydomek “nanny dog” (pies niania), ponieważ jest bardzo cierpliwy, jeśli chodzi o kontakty z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że odpowiedniego stosunku do maluchów i innych ludzi staffik musi się nauczyć już jako szczeniak. Aby żył w zgodzie z dziećmi, je również należy nauczyć odpowiedniego postępowania z psem.
Staffiki lubią być w centrum uwagi, przez co bywają często absorbujące. Kocha ludzi, przez co nie przeszkadzają mu obcy pojawiający się w domu właściciela, więc raczej nie będzie nadawał się na stróża. Jeżeli jednak zobaczy realne zagrożenie, jest w stanie stanąć w obronie swojego pana. Staffordshire Bull Terriery rzadko szczekają, jednak nie oznacza to, że są to psy ciche. Wydaje z siebie wiele dźwięków charakterystycznych dla tej rasy.
Staffordshire Bull Terriery mają wysoki próg bólu, przez co ą odporne na urazy fizyczne. Warto mieć na uwadze, że często nie sygnalizują swoich dolegliwości, dlatego psa trzeba cały czas obserwować. Pamiętać należy także, że psy te są wrażliwe na krzyk, który jest dla nich jedną z najdotkliwszych kar. Trzeba zatem traktować je stanowczo, ale serdecznie i nie pozwalać mu na wszytko.
Raczej nie zdarza się, aby pies rasy Staffordshire Bull Terrier był agresywny wobec innych zwierząt. Jeżeli jednak nie został prawidłowo wychowany, taka sytuacja może się zdarzyć. Choć Twój pupil będzie raczej dobrze żył z małymi zwierzętami domowymi, kot sąsiadów może czuć się zagrożony, jeśli wkroczy na jego terytorium.
Staffordshire Bull Terrier to psy inteligentne, które szybko się uczą. Potrzebują jednak konsekwencji, a na ich szkolenie duży wpływ mają pozytywne emocje oraz zaangażowanie właściciela.
Jeżeli chcesz, aby Staffik oddał się szkoleniu bez reszty, spraw, aby ćwiczenia były dla niego świetną zabawą. Wówczas będą sprawiać mu przyjemność, dzięki czemu ochoczo będzie je wykonywał.
Naukę najlepiej rozpocząć już w psim przedszkolu. Odpowiednia socjalizacja jest tutaj niezwykle ważna. Dostarczenie psu wielu bodźców, w tym spotkań z ludźmi i innymi czworonogami jest niezwykle ważne. Szczególnie te ostatnie mają wpływ na jego dalsze funkcjonowanie. Należy mieć na uwadze, aby szczeniak nie został pogryziony, bo ma to wpływ na jego późniejsze zachowanie wobec innych zwierząt.
Rosnące psy nie powinny oddawać się gwałtownym skokom i gonitwom za dorosłymi osobnikami. W okresie wymiany zębów nie przeciągaj się z psem mocno, aby nie uszkodzić jego zgryzu.
Staffik jak to terrier nie jest psem dla każdego. Opiekun psiaka powinien charakteryzować się przede wszystkim konsekwencją i stanowczością. Prowadzić aktywny tryb życia i mieć dość sporo czasu, który może poświęcić pupilowi.
Staffik nie jest dobrym wyborem na pierwszego psa jeśli nie posiadasz podstawowej wiedzy z zakresu ich wychowania.
W zależności od potrzeb dla staffika świetnym rozwiązaniem będą, obroże na klamrę, szelki typu guard (na zdj. szelki w r. L|35mm), bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach.
Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy wytrzymałą smycz przepinaną z taśmą o szerokości 25 mm i dużym karabińczykiem.
Na eksplorację treningi posłuszeństwa, łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.