Pies, który zachowuje się jak kot - chadza własnymi ścieżkami - tak krótko można określić Shih tzu. Jest to niewielkich rozmiarów, elegancki piesek do towarzystwa.
Istnieje wiele legend nt. pochodzenia shis tzu, jednak mało wiadomo na jego temat. Wg jednej z legend Shoh tzu był towarzyszem Buddy, kiedy ten wędrował przez świat. Kiedy był zagrożony ten niewielki pies przeistaczał się w potężnego lwa.
Do Polski pierwszego Shih tzu sprowadzono w 1981 roku. Właścicielką suczki Pierinas Izoldy była Małgorzata Zieleniewska. Później do swojej hodowli p. Małgorzata przywiozła jeszcze psa Deifohosa z Kopfsteinu.
Psy rasy Shih tzu raczej nie chorują, są odporne. Niektórzy mówią nawet, że długowieczne. Najczęściej występującymi schorzeniami są alergie skórne, a także zwężenie kanalików łzowych, przez co oczy pieska cały czas łzawią pozostawiając brunatne zacieki.
Dobrze jest pamiętać o tym, że duże i wypukłe oczy pieska mogą być narażone na urazy, dlatego też należy pieskowi wiązać kucyk na czubku głowy (nie, nie jest to fanaberia właściciela), który będzie ograniczał drażnienie gałek ocznych, a także powiększał pole widzenia. Do innych dolegliwości należą:
Pieski tej rasy źle znoszą niekomfortowe warunki atmosferyczne. Nie lubią upałów, które mogą doprowadzić do udarów cieplnych. Dobrze za to znoszą chłodniejsze temperatury, jeżeli nie zostały zbyt krótko obstrzyżone.
Shih tzu to doskonałe psy do towarzystwa. Szybko uczą się podstawowego posłuszeństwa oraz sztuczek. Niektóre osobniki dobrze radzą sobie w psich sportach, np. na torze agility.
wymaga regularnej pielęgnacji
nie lubi wysokich temperatur
łagodny
przyjazny do ludzi
spokojny
Shih tzu to pieski dystyngowane i zrównoważone, które cechuje umiarkowany temperament. Jego przyjazna mordka oraz pogodne usposobienie każdego dnia wprowadzają właściciela w doskonały nastrój. Psy tej rasy lubią dużo spać, dlatego są doskonałym wyborem dla osób, które często przebywają poza domem. Mogą mieć pewność, że pies podczas ich nieobecności nie zniszczy niczego. Warto jednak mieć na uwadze, że nie można go skazywać na długą samotność. Shih tzu podobnie jak inne pieski potrzebuje bliskości właściciela.
Wybierając tę rasę dobrze jest mieć na uwadze, że choć pies będzie wierny i oddany, będzie także chadzał własnymi ścieżkami. Nie potrafi się całkowicie podporządkować człowiekowi, przez co przypomina trochę koty, które zawsze chodzą tam, gdzie chcą. Shih tzu to odmiana, która lubi być przytulana i głaskana. Twój pupil będzie lubił siedzieć na kolanach, jednak to od zawsze zdecyduje, kiedy jest czas na pieszczoty. Potrafi postawić na swoim, dlatego nie można mu ulegać we wszystkim.
Pieski tej rasy są przyjaźnie nastawione do ludzi i bardzo łagodne. Lubią się bawić, dzięki czemu mogą stać się doskonałym towarzyszem dla starszych dzieci. Warto jednak chronić je przed niedelikatnością, z jaką mogą obchodzić się z nimi młodsze, kilkuletnie dzieci.
Shih tzu nie lubi konfliktów, dlatego doskonale dogaduje się z innymi psami i pozostałymi zwierzętami domowymi. Z powodzeniem może dzielić swój dom z innym spokojnym psem, królikiem czy też kotem.
Shih tzu jest w stanie dostosować się do różnych warunków, dlatego też będzie doskonale czuł się zarówno w niewielkiej kawalerce, jak i dużym domu z ogrodem. Kocha zabawy i ruch na świeżym powietrzu, jednak nie trzeba wyprowadzać go na intensywne, długie spacery. Swoją energię jest w stanie wyładować w czasie zabaw w domu.
Psy tej rasy są bardzo inteligentne. W związku z ich niezależnością dobrego wychowania i posłuszeństwa należy uczyć je od szczeniaka. Właściciel musi przy tym wykazać się cierpliwością i stanowczością, ponieważ choć niewielkie, Shih tzu potrafią być uparte i stawiać na swoim. Podczas szkolenia nie można stosować przymusu. Tylko smakołyki i pochwały zachęcą Twojego pupila do rzetelnej nauki.
Istotną kwestią wychowania jest prawidłowo przeprowadzona socjalizacja pieska. Do 12. tygodnia życia właściciel powinien dać mu do przetworzenia jak najwięcej bodźców. Shih tzu w tym okresie powinien poznać jak najwięcej obcych ludzi, dzieci w różnym wieku, czy odwiedzić jak najwięcej nowych miejsc. Dobrze, jeśli pozna także inne psy oraz zwierzęta domowe. Warto pamiętać, że jest to czas, kiedy pies tej rasy nabiera także odruchów lękowych, dlatego nie można doprowadzić do sytuacji, w której czegoś się wystraszy.
Niezwykle ważna jest nauka czystości. Jeszcze kiedy Twój pupil jest szczeniakiem powinieneś wynosić go na zewnątrz tuż po obudzeniu, gdy zje albo wypije dużo wody. Istotne jest również to, że do 6, a nawet 8 miesiąca życia Shih tzu nie powinny wchodzić samodzielnie po schodach. Jest to sposób na uniknięcie obciążenia ich stawów i kręgosłupa.
Shih Tzu jest zazwyczaj opisywany jako wspaniały towarzysz i idealny pies do przytulania. Mają przyjazny, czuły i spokojny charakter. Shih Tzu lubią być blisko swoich właścicieli i cieszą się z ich towarzystwa. Są dobrze przystosowane do mieszkania, co czyni je odpowiednimi dla osób, które żyją w mniejszych przestrzeniach.
Shih Tzu to również doskonały wybór dla rodzin. Są zazwyczaj łagodne i przyjazne wobec dzieci.
Ze względu na swój spokojny temperament i niewielki rozmiar, Shih Tzu może być idealnym towarzyszem dla osób starszych oraz nie wymagają intensywnego wysiłku fizycznego.
Dla Shih Tzu świetnym rozwiązaniem będą obroże, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT (w r. M|25mm, choć najlepiej przed zakupem zmierzyć psiaka). Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.