Shiba to rasa, która pochodzi z Dalekiego Wschodu. Szpic o przepięknym pluszowym i gęstym futrze jest nieczęsto okazuje uczucia, jednak silnie przywiązuje się do swojego pana. Psy tej rasy są sprawne fizycznie i wytrwałe. Lubią dominować i nie przepadają za innymi psami. Warto też mieć na uwadze, że może polować na mniejsze zwierzęta.
Shiba inu jest najprawdopodobniej najstarszą japońską rasą psów. Mówi się, że przodkowie dzisiejszej Shiby pojawili się wraz z pierwszymi osadnikami, czyli około 7 tysięcy lat p.n.e. Psy te od pierwszych chwil były w typie szpica, przemieszały się z innymi, dając tym samym początek rasom rdzennie japońskim. Obecnie wyróżnia się sześć głównych:
Poznając dalej historię Shiby inu trzeba przyznać, że pierwotnie istniały trzy odmiany tej rasy, które pochodziły z różnych regionów: shinshu siba, sanin shiba i mino shiba. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto krzyżować te psy z innymi, które sprowadzane były z zachodniej Japonii. Mając na uwadze, możliwość wyginięcia pierwotnej rasy, w 1928 roku powstała specjalna organizacja, która zajęła się ochroną rodzimych psów.
Shiba inu jest rasą stosunkowo zdrową, odporną, przez co także długowieczną. Niestety u niektórych pojawiają się genetyczne predyspozycje do chorób oczu, do których można zaliczyć jaskrę czy zanik siatkówki. U psów tej rasy bardzo często diagnozuje się także niedoczynność tarczycy oraz alergię, której podstawowym objawem jest zapalenie ucha, grzybica lub świąd skóry.
Shiba inu to psy bardzo szybkie i zwinne. W Japonii nadal wykorzystuje się je do polowań. Dla myśliwych jest to cenna rasa ze względu na jej odwagę i wytrwałość. W innych częściach świata, jak i w miejskich częściach Japonii jest traktowana przede wszystkim jako pies rodzinny.
Shiba inu ma bardzo wyczulone zmysły. Jest wyjątkowo czujnym psem, dzięki czemu sprawdza się idealnie jako stróż. Na szczęście nie są hałaśliwe, a szczekają tylko w sytuacjach, kiedy uważają, że jest ku temu bardzo ważny powód.
nieufny wobec obcych
nie przepadają za innymi psami
szkolenie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ pies jest niezależny
długowieczny
stosunkowo łatwy w pielęgnacji
energiczny
nie jest hałaśliwy
Podobnie jak inne psy pochodzące z Azji, także Shiba Inu ma bardzo silny charakter. Rasa ta często określana jest jako "wielki pies w małym ciele". Shiba inu to psy niezwykle inteligentne, sprytne, które lubią stawiać na swoim. Dlatego też właściciele wychowując swojego pupila, powinni być bardzo cierpliwi i konsekwentni w działaniu. Jeżeli bowiem źle poprowadzą shiba, pupil, by osiągnąć swój cel, może stać się psem bardzo agresywnym. Jak widać — nie jest to łatwy pies, dlatego kupując go do domu, w którym są dzieci, należy zwracać na nie szczególną uwagę i zadbać o prawidłowe wychowanie.
Psy tej rasy w stosunku do obcych są zdystansowane, jednak po jakimś czasie zaczyna akceptować osoby, które zdążyły poznać. Warto mieć na uwadze, że nie są wylewne, jeśli chodzi o okazywanie sympatii. Shiba inu kocha wspólne zabawy. Posiada dużo energii, która praktycznie nigdy się nie kończy. Kiedy jednak się zmęczy i chce odpocząć od zabawy i ludzi, chowa się w swoim kąciku i drzemie spokojnie. Jeżeli pies będzie przebywał w domu, właściciel może liczyć na to, że będzie cichy i raczej nie narzucający się.
Shiba inu lubi dominować wśród psów tej samej płci, dlatego też może wdawać się w bójki. Może także sprawiać problemy na spacerach, szczególnie jeśli zostanie spuszczona ze smyczy. Wszystko za sprawą jej instynktu łowieckiego i skłonności do dominacji. Warto zatem pozwolić jej wybiegać się na ogrodzonych terenach, z których nie będzie miała okazji uciec. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, aby nie pozostawiać Shiby samopas na ogrodzie. Psy te potrafią bowiem wspinać się po ogrodzeniu, a także przecisnąć przez najmniejszą dziurę.
Pierwotnie rasa ta została stworzona do polowań. Nic zatem dziwnego, że psy psy są inteligentne, ale także bardzo niezależne. Dlatego też właściciele, którzy chcą wychować pupila na rodzinnego psa, mają nie lada orzech do zgryzienia. Zadanie to będzie bowiem niezwykle wymagające. Nie ma co liczyć na sukces siłowych metod, jak również na to, że doświadczenia, jakie zdobyło się podczas szkolenia i wychowania innych ras na coś się zdadzą.
Chcąc wychować psa rasy Shiba inu, należy pamiętać o jego naturze, a jednocześnie być niezwykle konsekwentnym. Już najmłodsze psy muszą od pierwszych chwil życia mieć jasno określone zasady, ponieważ pozwalając małej Shibie na wszystko, nie opanujemy jej, kiedy dorośnie.
Podobnie jak przy innych trudnych rasach, tutaj także sprawdzi się pozytywny sposób szkolenia. Można tutaj wykorzystać np. metodę klikerową. Szkoląc i wychowując psy tej rasy trzeba pamiętać o tym, że duża ich część nie lub głaskania. Dlatego też znalezienie odpowiedniej nagrody dla Shiby za dobre zachowanie może okazać się bardzo trudne. Jeżeli jednak od samego początku wypracujemy odpowiednie porozumienie z psem, możemy mieć pewność, że zyskaliśmy wiernego przyjaciela.
Psy tej rasy od początku trzeba nauczyć, że szczotkowanie, kąpiel, czy obcinanie pazurów i wycieranie łapek po spacerze to nic złego. W przeciwnym razie pies będzie traktował wymienione zabiegi jak jako naruszenie swojej nietykalności, przez co będzie zaciekle się bronił.
Opiekun nie powinien być wybuchowy i nerwowy, a podczas wychowania charakteryzować się łagodnością i konsekwencją w działaniu.
Shiba Inu nie jest dla osób, które oczekują, że pies będzie w 100% zależny od człowieka.
Dla Shiba Inu podczas spacerów plenerowych świetnym rozwiązaniem będą: wygodna obroża, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem karabińczykiem.
Na treningi posłuszeństwa oraz spacery po łąkach i polanach polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.