Samoyed jest psem, który z północnych ras najbardziej skupia się na człowieku. Bardzo potrzebuje jego bliskiego kontaktu. Doskonale radzi sobie z unikaniem konfliktów, jakie mogą wywoływać inne psy. Jest psem pozbawionym agresji, bardzo pogodnym i wesołym.
Samoyed to jedna z ras, którą uważa się za pierwotną. Pierwsze psy rasy wyhodowali Nieńcy, którzy byli nazywani Samojedami (stąd nazwa rasy), którzy zamieszkiwali Syberię i północną Rosję. Od początków istnienia wykorzystywano je na polowaniach, do pilnowania dobytku, a także jako psy pasterskie i pociągowe. W związku z tym, że psy mieszkały z ludźmi w tarasie, wykształciła się u nich cecha przywiązania do ludzi i rodzinnej atmosfery.
Samoyed to rasa stosunkowo odporna i zdrowa. Ich żywiołem jest zima, szczególnie taka, gdzie jest dużo śniegu i temperatury są naprawdę niskie. Psom tej rasy nie przeszkadza także deszcz i duża wilgotność. Pamiętaj jednak, że podobnie jak ludzie, psy tej rasy trzymane w ogrzewanych pomieszczeniach mogą być narażone na przeziębienia, jeśli pozostawisz je na mrozie zbyt długo.
Samoyedy dobrze znoszą także wyższe temperatury, choć zazwyczaj szuka zacienionego i chłodniejszego miejsca do odpoczynku. Warto zatem nie narażać go na długie przebywanie na słońcu, dlatego też na spacer warto wybierać się wieczorową porą lub wczesnym rankiem.
Pierwsze Samoyedy były wykorzystywane przy polowaniach oraz pomagały przy wypasie reniferów. Pracowały także jako psy zaprzęgowe, pilnowały dobytku. Niektórzy wykorzystywali je także do zabawy z dziećmi.
Współczesne czworonogi wykorzystywane są głównie jako psy sportowe i rodzinne. Samoyedy doskonale sprawdzają się jako psy zaprzęgowe, które można wykorzystać w czasie wyścigów zaprzęgami trójkołowymi lub saniami. Doskonale także radzą sobie w innych psich sportach.
Niektóre osobniki doskonale sprawdzają się w dogoterapii. W Wielkiej Brytanii psy tej rasy doskonale radzą sobie w konkursach pasienia. Brytyjczycy zakwalifikowali je bowiem jako psy pasterskie i zaganiające.
mocno linieje
hałaśliwy
bardzo się przywiązuje do człowieka
szybko i chętnie się uczy
aktywny
wytrzymały i odporny
inteligentny
Samoyed jawi się jako uśmiechnięty pies północy. Kąciki warg tego psa są zawsze lekko uniesione, co biorąc pod uwagę ich ciemny pigment i nieco skośne osadzenie oczu, sprawia, że Samojeda nie da się pomylić z inną rasą. Pies ten ma charakterystyczny wyraz pyska, który od razu zdradza, że jest to zwierzę bardzo przyjacielskie, które od pierwszych chwil swojego życia potrzebuje kontaktu z człowiekiem.
Przedstawiciele tej rasy nie znoszą przymusu, a także ostrego tonu głosu. Również niesprawiedliwe traktowanie sprawia, że staje się wycofany, lękliwy, a często także nieposłuszny. Ogromną zaletą psa tej rasy jest to, że nawet jeśli właściciel popełni jakikolwiek błąd wychowawczy, pupil w żaden sposób nie zareaguje agresją.
Decydując się na tego psa, musisz dobrze ogrodzić posesję. Choć pies sam z siebie nie ucieka, ze względu na swoje umaszczenie i przyjazne usposobienie może paść łupem złodziei. Samoyed jest czujnym psem, jednak jest zbyt łagodny na stróża. Zarówno w ludziach, jak i w zwierzęcych intruzach nie będzie wzbudzał respektu.
Jest to pies, z którym dogadają się dzieci. Spokojny, cierpliwy i chętny do zabawy pies doskonale czuje się w roli dziecięcej przytulanki. Warto jednak nauczyć pociechy, jak obchodzić się z ulubionym pupilem. Czworonogi tej rasy zazwyczaj dobrze żyją z innymi psami. Są mistrzami w unikaniu konfliktów. Mają doskonale rozwinięty instynkt łowiecki, co oznacza, że na spacerach warto mieć go zawsze na smyczy. Może bowiem pogonić za zwierzyną.
Decydując się na Samoyeda warto mieć na uwadze, że jest to pies hałaśliwy. Jego szczekanie kojarzy się niektórym z dźwiękiem tłuczonego szkła, dlatego też nie każdy właściciel jest w stanie to zaakceptować. Istotne jest to, że suczki znacznie częściej szczekają.
Samoyed, choć potrafi przystosować się do życia w mieście, powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Jest to bowiem pies żywiołowy i bardzo aktywny. Warto mieć tutaj na uwadze, że inaczej niż pozostałe rasy zaprzęgowe, nie wymaga intensywnego treningu.
Samojedy to psy, które chętnie i szybko się uczą. Szkoli się go w zakresie ogólnego posłuszeństwa, jednak osoba, które podejmie się tego zadania, musi mieć dużo cierpliwości. Nie bez znaczenia, podobnie jak u innych ras, jest tutaj odpowiednia motywacja. Twój pupil doskonale będzie reagował na kliker. Pamiętaj, że podczas szkolenia nie należy wielokrotnie powtarzać tych samych komend i poleceń. Musisz także zapewnić psu różnorodność ćwiczeń oraz ich odpowiednią długość. Pies może się frustrować, jeśli za długo będziesz kazał mu powtarzać to samo zadanie.
Szczeniaki wymagają łagodnego, ale konsekwentnego traktowania. Nie można im na wszystko pozwalać, ponieważ szybko to wykorzystają i nabędą złe nawyki. Decydując się na naukę pracy w zaprzęgu, nie trzeba u psa wyrabiać pasji ciągnięcia. Ma ją bowiem we krwi. Trzeba jednak pokazać mu, jak wygląda współpraca z innymi osobnikami. Możesz ćwiczyć już z półrocznym psem, jednak pamiętaj, aby nie stosować zbyt dużych obciążeń.
Samoyed okazuje niesamowite oddanie człowiekowi, przez co w niektórych przypadkach może stać się nieco zaborczy. Opiekun nie powinien być wybuchowy i nerwowy, a podczas wychowania charakteryzować się konsekwencją i cierpliwością w działaniu.
Samoyed nie wykazuje agresji do innych psów i ludzi więc bez problemu może mieszkać zarówno w mieście jak i w domu z ogrodem.
Dla Samojeda podczas spacerów plenerowych świetnym rozwiązaniem będą: szeroka obroża, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT z taśmą o szerokości 35 mm, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 25 mm i dużym karabińczykiem.
Na treningi posłuszeństwa oraz spacery po łąkach i polanach polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.