Owczarek Belgijski Malinois to wymagający przyjaciel, który raczej nie będzie kanapową przytulanką, czy rodzinnym pupilem. Należy mu zapewnić dużo ruchu i zajęć. Doskonale sprawdzi się u osób, które lubią aktywny tryb życia, są cierpliwi i konsekwentni.
W XIX wieku mówiło się o dużym zróżnicowaniu psów pasterskich pod względem ich pokroju. Nie podobało się to hodowcom, którzy zwrócili się do Adolfa Reula - profesora Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Curghem o pomoc. Uznaje się go za założyciela rasy owczarka belgijskiego Malinois, który zgromadził u siebie 117 psów i sporządził ich dokładny spis. Na tej podstawie dokonał selekcji najlepszych osobników, które stały się wzorcem dla rasy. Dopuścił on wówczas trzy rodzaje szaty psa. Nazwa Malinois pochodzi od miasta Malines (Mechelen), skąd pochodzą psy. Miejsce to położone jest na południe od belgijskiej Antwerpii.
Owczarek Belgijski Malinois jest psem odpornym o krótkowłosie. Niektóre osobniki mogą mieć skłonność do padaczki, niedoczynności tarczycy oraz postępującego zaniku siatkówki, inaczej nazywanego PRA. Istotne jest, że psy tej rasy są wrażliwe narkozę.
Należy mieć na uwadze, że owczarki belgijskie mogą mieć kłopot z narządami ruchu. Dobre hodowle poddają je prześwietleniom pod kątem dysplazji. Kupując szczeniaka dobrze jest zatem poprosić hodowcę o przedstawienie wyników badań rodziców psa z tego zakresu.
Największym problemem u psów tej rasy jest epilepsja. Warto zatem przed kupnem szczeniaka zrobić wywiad i dowiedzieć się, czy występowała i jak często wśród psów, które mogą być spokrewnione z rodzicami szczeniaka, jakiego chcemy kupić. Mając powyższe na uwadze warto pamiętać, aby kupować szczeniaki jedynie z udokumentowanym pochodzeniem.
Owczarki belgijskie na początku swojego istnienia były wykorzystywane do pilnowania stad. Ich zadaniem było przepędzać zwierzęta i szukać tych, które się zgubiły. Były także stróżami. Obecnie psy rasy Owczarek Belgijski Malinois pracują wraz z oddziałami antyterrorystycznymi, w policji, wojski, czy straży granicznej.
Psy te sprawdzają się również jako ratownicy lawinowi, gruzowi, czy pomocnicy osób niepełnosprawnych. Właściciele, którzy wystawiają je na konkursach posłuszeństwach i zawodach obronnych, zawsze zajmują jedne z pierwszych lokat. Psy te są także świetnymi sportowcami. Czują się doskonale uprawiając frisbee, obedience, czy flyball.
nie sprawdzi się jako pies rodzinny
bywają uparte
mogą być wrażliwe na narkozę
doskonały stróż
spostrzegawczy
inteligentny
szybko się uczy
wesołe usposobienie
aktywny
Owczarek belgijski Malinois nie sprawdzi się jako pies rodzinny. Jest to rasa o dużym temperamencie oraz silnej osobowości. Stworzono go do pracy, a nie do zabawy. Potrzebuje sporo ruchu, który powinien być połączony z wysiłkiem umysłowym.
Cechą charakterystyczną owczarka belgijskiego Malinois jest jego wesołe usposobienie. Cały czas jest gotowy do działania i chce być blisko swojego właściciela. Na każdy kroku chce mu towarzyszyć. Bezczynność dla tej rasy nie jest wskazana. Traktują ją jak dotkliwą karę, dlatego cały czas należy je szkolić.
Owczarek Belgijski Malinois toleruje dzieci w swoim otoczeniu, jednak nie polecany jest do zabaw. Jego żywiołowe usposobienie i szybkie reakcje mogą przynieść kłopoty. Jeżeli chodzi o inne zwierzęta domowe - zaakceptuje je, jednak może stać się nieprzyjazny dla psów o tej samej płci.
Pies tej rasy będzie doskonałym stróżem. Jest nieufny wobec obcych i niezwykle spostrzegawczy. Ma także doskonale wykształcony instynkt obronny swojego terytorium. Kiedy pojawi się na nim ktoś nieznajomy osacza go o oszczekuje, atakuje w ostateczności. Jeżeli chcesz, aby Twój owczarek biegał luzem po ogrodzie, pamiętaj, aby zabezpieczyć go płotem, który będzie miał ponad dwa metry. Niższe bez problemu przeskoczy.
Owczarek Belgijski Malinois żyjący w stresie lub nieprawidłowo wychowywany może okazać się naprawdę niebezpieczny. Nie zapewniając mu odpowiedniej opieki właściciel może zauważyć jego nadmierną agresją wobec innych psów i ludzi, szczekliwością, a także nadpobudliwością. Co więcej, jeśli pozostawi go na długi czas samego w domu, pies może go zdemolować.
Choć Owczarek Belgijski Malinois jest inteligentnym psem nie licz na to, że sam nauczy się dobrych manier. Szkolenie jest w tym wypadku koniecznością. Taki pies potrzebuje konsekwentnego i pewnego siebie opiekuna, który już od szczeniaka będzie go uczył przyjaznego życia z ludźmi i innymi zwierzętami. Pies tej rasy wymaga od swojego opiekuna doskonałej czujność. Bardzo szybko bowiem reaguje na polecenia, przez co prowadzi to do częstych błędów. Dlatego też chcąc wytresować swojego pupila, warto zapisać się do szkoły tresury, gdzie pracują ludzie, którzy mają doświadczenie z tego typu psami.
Owczarek uczy się bardzo szybko i nie boi się żadnych wyzwań. Polecenia wykonuje posłusznie i bezbłędnie. Cały czas utrzymuje kontakt wzrokowy ze swoim przewodnikiem. Pamiętaj, że psy tej rasy są wrażliwe, dlatego nie można stosować względem nich przymusu. Całe szkolenie powinno być oparte na pozytywnych relacjach i nagrodach.
Owczarek belgijski nie sprawdzi się u "psich laików", oraz osób mających małe doświadczenie z psami. Nie jest też polecany dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ może okazać się "niedelikatny" podczas zabawy.
Owczarek belgijski jest polecany osobom prowadzącym aktywny tryb życia, pewnym siebie i konsekwentnym, które poświęcą psu czas na wspólne szkolenie i treningi.
Ze względu na energiczność, zalecane są szelki typu guard, które nie będą krępować ruchów psa. Wystarczająca będzie też zwykła obroża na klamrę. Aby zapewnić psu możliwość w miarę swobodnego węszenia, polecana jest smycz przepinana, o długości przynajmniej trzech metrów.
Dla dorosłego owczarka belgijskiego szelki w r. L/XL i obroża w rozmiarze L z taśmą o szerokości 25-35 mm powinny być odpowiednie, jednak zawsze dobrze jest najpierw dokładnie zmierzyć swojego psa.