Mops to wesoły i towarzyski pies, który nie wymaga od właściciela dużego doświadczenia. Pieski te nie potrzebują długich i męczących spacerów. Warto jednak mieć na uwadze, że mopsy wybierają sobie jedną osobę z rodziny i to ją ustanawiają swoim towarzyszem, za którym chodzą krok w krok.
Pierwszy mops został prawdopodobnie wyhodowany na Dalekim Wschodzie. Za jego ojczyznę większość badaczy uważa Chiny. Podobizny piesków z krótkimi pyszczkami umieszczano na dawnej chińskiej porcelanie oraz posążkach. Co więcej mowa o nich w kronikach pochodzących z czasów Konfucjusza (551 - 479 roku p.n.e.). Jeżeli chodzi o Polskę, pierwsze wzmianki o mopsach pojawiły się na początku XVIII wieku. Psa tej rasy uwieczniono na portrecie, który przedstawia kasztelanową Annę Orzelską. Lata 50. XX to początek wpisywania mopsów do polskiej księgi rodowodowej. Początek lat 70. XX wieku stanął pod hasłem sprowadzenia z Anglii mopsa o imieniu Rudy of Alicedown. W 1984 roku przywieziono kolejnego psa Invadera Dylville, który stał się jednym z najlepszych psów wystawowych.
Rasa ta należy do psów raczej zdrowych, jeśli właściciele dbają odpowiednio o swojego pupila. Czasami u mopsów zdarzają się problemy z sercem oraz układem oddechowym. Przypadłością, która często występuje u mopsów są nisko osadzone siekacze, jak również odkładanie się kamienia nazębnego. Dlatego też Twój pupil powinien być przyzwyczajony od szczeniaka do mycia zębów szczoteczką i pastą. Jeżeli tego nie lubi, kup mu specjalne gryzaki, które pomogą pozbyć się kamienia nazębnego.
Rzadko, jednak zdarzają się problemu z dysplazją stawów biodrowych oraz wypadającą rzepką. Właściciele muszą także zwracać uwagę na duże oczy psa, które nie tylko można podrażnić, ale również uszkodzić.
Mopsy ze względu na swój skrócony pyszczek nie najlepiej znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Może źle znosić upały, dlatego latem warto ograniczyć spacery w pełnym słońcu. Co więcej, należy mu zawsze zapewnić cień oraz dostęp do wody. Mopsy nie mają problemu z niższą temperaturą, jednak nie przepadają za wilgocią i deszczem.
Mops to rasa, której zadaniem jest umilanie czasu swojemu właścicielowi. Od pierwszych mopsów nie wymagano żadnych umiejętności. Obecnie jest to pies rodzinny. Jeżeli chcesz możesz z nim również pracować. W Polsce można znaleźć kilka egzemplarzy, które zdały egzaminy psa towarzyszącego.
lubi postawić na swoim
możliwe problemy skórne
nie lubi samotności
przyjazny i towarzyski
oddany człowiekowi
świetny kompan dla rodziny z dziećmi
stosunkowo łatwy w pielęgnacji
Mops od samego początku wzbudzał w ludziach skrajne uczucia — dla jednych był wybrykiem natury, dla innych pięknym psem, od którego nie można oderwać wzroku. Choć mopsy mają zatroskaną mordkę w rzeczywistości są pogodnymi i pełnymi życia pieskami, które mają duży temperament.
Mopsy zawsze wybierają jedną osobę w rodzinie na swego pana i to jej towarzyszą na każdym kroku. Inni członkowie rodziny także traktowani są z odpowiednią serdecznością. Mopsy nie lubią samotności. Źle znoszą także braku zainteresowania, co potrafią pokazać swojemu panu.
Mops to rasa bardzo cierpliwa i łagodna. Bardzo lubią się bawić, dzięki czemu są doskonałymi towarzyszami nawet dla kilkuletnich dzieci. Należy jednak nauczyć maluchy, jak mają się z nimi obchodzić. Mopsy nie są kłopotliwymi psiakami — nie niszczą sprzętów, a wtedy, kiedy nie ma domowników w domu zazwyczaj śpią. Niektóre osobniki i trzeba o tym pamiętać, mogą wykazywać lęk separacyjny.
Mopsy będą doskonale czuły się wśród innych psów, szczególnie własnej rasy. Nie są strachliwe, dzięki czemu szybko nawiązują nowe znajomości. Nie boją się innych psów, jakie spotykają na spacerze. Co więcej, większość mopsów żyje także w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, w tym również z kotami.
Choć wielu osobom wydaje się, że mopsy są psami leniwymi, okazuje się, że tak nie jest. Może nie jest to typ sportowca, jednak mops chętnie wychodzi na spacery. Nie można jednak zmuszać go do nadmiernego wysiłku. Odpowiednia ilość ruchu pozwoli zachować psu doskonałą kondycję, a także zapobiec otyłości psa. Ciekawe jest to, że mopsy uwielbiają wodę i doskonale pływają.
Mopsy są psami do towarzystwa, co oznacza, że nie przejawiają instynktu łowieckiego. Nie mają także skłonności do uporczywego szczekania ani stróżowania. Nie oddalają się także od właściciela podczas spacerów.
Mopsy to inteligentne psy, które chętnie się uczą. Warunkiem sukcesu szkolenia są ćwiczenia, które szybko się nie nudzą oraz ulubiony smakołyk psa. Naukę z mopsem najlepiej rozpocząć, kiedy piesek jest jeszcze malutki. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces, Twój pies musi być do Ciebie bardzo przywiązany. Wówczas będziesz miał szansę wyegzekwować zachowanie, na którym Ci zależy. Pamiętaj jednak, że mopsy są bardzo wrażliwymi psami. Nawet niewielki krzyk może być dla niego karą. Jeżeli chcesz, aby mops Cię słuchał, musisz być konsekwentny. Są to bowiem psy z charakterem, które lubią postawić na swoim.
Pieski szybko uczą się czystości, a także zasad, jakie panują w rodzinie. Ważna jest także odpowiednia socjalizacja. Lubią, kiedy zabiera się je w nowe miejsca i umożliwia kontakty z innymi czworonogami.
Mops może okazać się świetnym towarzyszem dla większości z nas. Jest przyjazny i wierny człowiekowi, więc chętnie spędzi z nami każdą chwilę.
Natomiast warto pamiętać o tym, że w głębi serduszka to cały czas molos przez co bywa uparty, nie sprawdzi się więc u osób, które od psa wymagają pełnego posłuszeństwa. Mops nie będzie dobrym wyborem dla tych z Was, którzy szukają w psie kompana do intensywnych treningów i sportów oraz długich wycieczek.
Dla mopsa rozwiązaniem będą szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Najczęściej psiaki tej rasy mieszczą się w r. M|25 mm, natomiast przed zakupem polecamy zmierzyć pupila dla pewności ;)
Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację treningi posłuszeństwa, łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.