Maltańczyk to typowy piesek do towarzystwa. Ta niewielka rasa charakteryzuje się czysto białą, jedwabistą i wymagającą systematycznej pielęgnacji sierści. Jest niezwykle wrażliwy i delikatny, a jednocześnie niezwykle przyjazny, dlatego często staje się rodzinnym pieskiem do towarzystwa. Warto mieć na uwadze, że najprawdopodobniej jest to jedna z najstarszych ras, jaką można spotkać na świecie.
Maltańczyk uznawany jest za jedną z najstarszych ras psów towarzyskich i najstarszych ras, które w ogóle są znane na świecie. Udokumentowana historia tych psów sięga prawie 3 tysięcy lat wstecz. Przodkami Maltańczyków są zapewne niewielkie psy, które pierwotnie hodowano, aby polowały na gryzonie. Obecnie jednak stały się wyłącznie pieskami do towarzystwa.
Choć nazwa rasy wskazuje, że pierwszym miejscem, w którym pojawiły się te psy może być Malta stanowiąca istotny na świecie węzeł handlowy, mówi się, że rasa ta może mieć korzenie azjatyckie. Małe pieski przybywające z Azji mogły być bowiem wymiennym towarem handlowym.
Pierwsze Maltańczyki w Polsce pojawiły się najprawdopodobniej już w 1320 roku. W 1791 roku starościna małopolska Anna Szaniawska otrzymała maltańczyka imieniem Kasperek, którego przywieziono specjalnie dla niej z Wiednia. Pierwszy raz na wystawach psów rasa ta zaprezentowana została w 1900 roku.
Po II wojnie światowej rasa ta została zrekonstruowana. Pierwszym zarejestrowanym Maltańczykiem była suczka Psina, a kolejnymi córki jej i Tobiasza.
Maltańczyk to pies na ogół zdrowy i długowieczny. Rzadko przytrafiają mu się charakterystyczne dla miniaturowych ras problemy zdrowotne, np. wypadanie rzepek kolanowych.
Decydując się na tę rasę trzeba dbać o to, aby pies nie miał nadwagi. Piesek nie powinien także zeskakiwać z dużych wysokości, np. z łóżka lub ze schodów.
Niektóre psy mają widoczne brązowe zacieki wokół oczu. Przyczyną takiego stanu może być niedrożność kanalików łzowych, infekcja lub zapalenie spojówek. Podrażnienia oczu mogą być spowodowane także zbyt długimi włosami przy oczach. Warto zatem regularnie odwiedzać psiego fryzjera.
Maltańczyki to pieski, które chętnie się uczą. Są zwinne, szybkie, dzięki czemu sprawdzają się doskonale w psich sportach.
może być szczekliwy
wymaga regularnej pielęgnacji
nie lubi samotności
przyjacielski
łatwo się uczy
lubi ludzi i zwierzęta
Jeżeli wydaje Ci się, że Maltańczyk będzie kochaną maskotką do przytulania, musisz wiedzieć, że ten niewielki piesek ma dużą osobowość. Z natury są to psy bardzo spokojne, które kochają pieszczoty i uwagę właścicieli. Warto mieć jednak na uwadze, że pod białym futerkiem i niewinnymi oczkami kryje się ogromna inteligencja i wrażliwość, a także potrzeba aktywności fizycznej. Jeżeli pozostawisz swojego pupila samego sobie włączy się u niego kreatywność, która dla Ciebie i Twojej rodziny może oznaczać katastrofę. Maltańczyki szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Chcą być zawsze blisko nich. Nie można zatem pozostawiać ich na wiele godzin w samotności, bo będzie bardzo cierpiał.
Istotne jest to, że Maltańczyki bardzo źle znoszą rozłąkę z właścicielem. źle będą się zatem czuły u ciotek, mam, przyjaciół, czy w psim hoteliku. Dłuższa rozłąka ze swoim Panem może skończyć się dla psa przykrością i traumą. Na szczęście jego niewielkie rozmiary i spokojne usposobienie sprawiają, że bez problemu można go zabrać praktycznie wszędzie.
Maltańczyki są pieskami żywiołowymi, które kochają ruch, a tym samym także długie spacery. Kochają być głaskane i pieszczone. Nie odmawiają żadnej aktywności, w której mogą towarzyszyć swojemu właścicielowi. Kiedy w ich otoczeniu pojawiają się obce osoby, na początku są nieufne, jednak nie wykazują wobec nich agresji. Na początku trzymają dystans. Same decydują, czy chcą z daną osobą zawrzeć bliższą znajomość, czy jednak nie spoufalać się z gościem, który odwiedził ich dom.
Maltańczyki są stosunkowo ciche. Rzadko słyszy się, żeby wyły albo szczekały. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na wiele godzin zostają same w domu. Jeżeli nie są do tego przyzwyczajone, czekając na pana godzinami mogą piszczeć i szczekać pod drzwiami.
Maltańczyki nie mają problemu z obecnością innych zwierząt. Są w stanie dogadać się nawet z kotami. Nie są agresywne, jeśli na spacerze widzą innego psa, ale mogą być natarczywe. Mają delikatne usposobienie, dzięki czemu mogą stać się idealnymi towarzyszami zabaw dla starszych dzieci. Przez ich kruchą budowę należy unikać kontaktu Maltańczyków z mniejszymi dziećmi.
Maltańczyki są bardzo bystre i uważne. Nie są z natury agresywne. Wychowanie takiego malucha nie powinno być zatem trudnością nawet dla początkujących osób. Maltańczyk będzie zatem idealny jako pierwszy pies. Szkoląc i wychowując tego malucha należy jednak pamiętać, że jest wrażliwym zwierzęciem. Nie można zatem stosować krzyku i kar, ponieważ piesek zacznie bać się swojego opiekuna i będzie wycofany. Kar fizycznych absolutnie nie można stosować, ponieważ Maltańczykowi wyrządzisz nie tylko krzywdę psychiczną. Te psy są bardzo delikatne, przez co może dojść do różnych urazów i złamań.
Maltańczyk jest typowym psem do towarzystwa i nadaje się dla większości osób.
świetnym rozwiązaniem będą obroże, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT (w r. S|20mm, choć najlepiej przed zakupem zmierzyć psiaka). Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.