Choć jamnik to niewielki pies, potrzebuje dużo ruchu i konsekwentnego wychowania. Rasa ta jest bardzo bystra, a swoje umiejętności potrafi wykorzystać zawsze tak, jak chce. Niekoniecznie tak, jakby chciał tego właściciel.
Jamniki to psy, które należą do grupy małych psów myśliwskich. Są popularne od wielu lat. Do końca nie wiadomo skąd pochodzą. Archeolodzy badający jeden z egipskich grobowców faraona natknęli się na malowidło psa, który swym wyglądem przypomina jamnika. Wiele osób jest jednak sceptycznie nastawiona do informacji, że korzenie tej rasy mogą sięgać tak daleko.
Bardziej prawdopodobną teorią jest ta, że przodkami tej rasy są psy gończe, które nazywano Dachsbracke. Występują one od wielu lat na ziemiach germańskich. Dasch to z niemieckiego borsuk, co pasowałoby do zwierzyny, za jaką gonią jamniki, a “bracke” oznacza różne odmiany psów myśliwskich.
Przełomowym dla jamników był rok 1879, w którym na zjeździe niemieckich kynologów ustalono wzorzec rasy. W 1880 roku w Niemczech utworzono pierwszą księgę rodowodową jamników. Pierwszą organizacją, która zajęła się hodowlą tej rasy był Angielski Klub Jamnika, który utworzono w 1881 roku.
Jamniki to psy raczej zdrowe, odporne i cieszące się długim życiem. W średnim wieku u niektórych osobników mogą pojawić się problemy z kręgosłupem, dlatego też należy dbać o to, aby psy nie miały wspomnianej wyżej nadwagi. Warto również ograniczyć mu chodzenie po schodach. Podobnie jak u innych ras, również u jamników może na zębach odkładać się kamień, dlatego trzeba je regularnie szczotkować lub zapewnić psu specjalne gryzaki.
Jamniki mają skłonność do tycia, dlatego trzeba uważać na jego dietę. Nie można go przekarmiać. Każde pożywienie, jaki dostanie zawsze musi być najwyższej jakości i co ważne — dostosowane do wieku psa oraz jego trybu życia. Na rynku można otrzymać karmę przeznaczoną specjalnie dla tej rasy. Właściciel może także samodzielnie przygotowywać posiłki, jednak należy wówczas pamiętać o tym, aby dodawać do nich specjalne preparaty wapniowo-witaminowe.
W swojej ojczyźnie jamniki były zawsze psami użytkowymi. W opinii fachowców zawsze był doskonałym norowcem, którego ulubionym zajęciem było polowanie na lisy i borsuki. Jego specyficzna budowa ciała sprawia, że jest w stanie wejść do naprawdę wąskich jam, gdzie przytrzymuje zwierzynę, dopóki w okolicy nory nie pojawi się myśliwy. Doskonale zatem sprawdza się na polowaniach.
Jamniki wykorzystywane są jako psy gończe, aportujące oraz płochacze. Wykorzystuje się je na polowaniach na ptaki oraz dzikie króliki. Psy te mogą pochwalić się doskonałym węchem, co sprawia, że są idealne do tropienia rannej zwierzyny. Jej znalezienie obwieszcza myśliwym głośnym szczekaniem.
Osoby, które cenią tę rasę i chcą zachować ich wrodzone umiejętności, organizują specjalnie dla swoich jamników konkursy oraz tzw. próby pracy. W Stanach Zjednoczonych można zaobserwować, że dużą popularnością cieszą się wyścigi jamników.
W wielu domach ta niewielka rasa jest po prostu psem do towarzystwa.
indywidualista
uparty
niezależny
odważny
inteligentny
wesoły
energiczny
Jamniki to indywidualiści, którzy są obdarzeni ogromną odwagą. Choć są niewielkiego wzrostu, nie licz na to, że będzie kanapowcem, który prześpi cały dzień. Nic z tych rzeczy. Psy te są niezwykle energiczne i wytrzymałe. Musisz zatem przygotować się na długie spacery. Ruch dla jamnika jest niezwykle ważny, ponieważ zapobiega otyłości, która może dopaść psa. Pamiętaj o tym, aby na spacerze trzymać go na smyczy, ponieważ instynkt myśliwski może doprowadzić do tego, że Twój pupil pobiegnie za kotem albo ptakami.
Jamniki to psy ciekawskie i wesołe. Szybko przywiązują się do swojego właściciela, przez co mogą być o niego bardzo zazdrosne. Nie lubią samotności. Zawsze muszą być w centrum zainteresowania. Aktywnie uczestniczą w życiu całej rodziny.
Jamnik jest doskonałym przyjacielem dzieci. Zazwyczaj jest serdeczny wobec ludzi, ale czasami może być nieufny. Nie jest jednak agresywny.
Jamniki to psy inteligentne i uparte. W czasie polowania zawsze oczekiwano od niego samodzielności, dlatego obecnie wyegzekwowanie jakichkolwiek poleceń jest niezwykle trudne. Szczególnie jeśli pies trafi na niedoświadczonego właściciela, który kocha go nad życie.
Już od pierwszych chwil pojawienia się psa w domu należy go uczyć konsekwentnego wychowania. Warto pokazać mu podstawowe komendy, jednak trzeba mieć świadomość, że na kursie posłuszeństwa nie odniesie się spektakularnego sukcesu.
Opiekun jamnika powinien być konsekwentny na etapie wychowawczym psa.
Jamniki potrzebują sporej dawki ruchu więc nie polecamy go osobą nie lubiących długich spacerów i/lub aktywności fizycznej.
Dla jamnika podczas spacerów plenerowych świetnym rozwiązaniem będą: obroża, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT w rozmiarze S i szerokości taśmy 20 mm, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i małym karabińczykiem.
Na treningi posłuszeństwa oraz spacery po łąkach i polanach polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.