Jack Russell Terrier to rasa, która cieszy się coraz większą popularnością. Widać je na ulicach wielu miast. Nic w tym dziwnego, są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu można je wziąć na ręce. Mimo wrodzonego silnego instynktu gończego stały się ostatnio psami rodzinnymi. Choć psy tej rasy bywają hałaśliwe, ceni się je za czujność i spostrzegawczość.
Ojczyzną psów rasy Jack Russell Terrier są najprawdopodobniej Wyspy Brytyjskie, gdzie wyhodowano jest do polowania w norach. Terriery mają wspólnego przodka — krótkowłosego pinczera stajennego.
W Polsce pierwszy Jack Russell Terrier pojawił się w połowie lat 90. XX wieku, choć psy te były znane już wcześniej. Pierwszą hodowlę tej rasy (Półdiable) zarejestrowano w naszym kraju w 1997 roku. W latach 2001 - 2002 dokonano wyraźnego podziału rasy na Parsony i Jack Russell Terriery, co oznacza, że obecnie nie można krzyżować ze sobą odmian.
Jack Russell Terrier to raczej zdrowa rasa. Mogą pojawić się u niego zwichnięcia rzepki kolanowej oraz postępujący zanik siatkówki. Jeżeli będziesz brał psa z hodowli, sprawdź, czy przeprowadzono badania w kierunku tych dwóch schorzeń.
Bardzo rzadko o tych psów występują alergie oraz dysplazja stawów biodrowych. Jeżeli wybierzesz pieska z małą ilością kolorowych znaczeń, warto przeprowadzić test na słuch. Pieski z tej rasy mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego już od pierwszych dni życia dobrze jest przyzwyczaić psa do mycia zębów.
JRT należy do psów wytrzymałych i odpornych. Wybierając pieska szorstkowłosego pamiętaj, że najlepiej czuje się w niskich temperaturach. Te, które mają krótką sierść oraz małą ilość podszerstka mogą źle znosić mróz i wilgoć. Nie trzeba jednak zakładać im specjalnych ubranek.
Jack Russell Terrier to pies stworzony do wypłaszania zwierzyny z nor. Na miejsce polowania przywożono je w specjalnych torbach, które były mocowane do siodła i wpuszczano wprost do nory.
Swego czasu psy tej rasy upodobali sobie rolnicy na wsiach, gdzie tępiły gryzonie. Doskonale sprawdzały się także w portowych dzielnicach.
Dzisiaj JTR są przede wszystkim psami do towarzystwa. Można z powodzeniem trzymać je w stajniach, z których zgodnie ze swoim instynktem, pozbywają się gryzoni. Bardzo sporadycznie używa się ich obecnie w myślistwie. Sprawdzają się doskonale jako psy tropiące narkotyki i inne niedozwolone substancje.
Biorąc pod uwagę ich wesołe usposobienie oraz doskonały kontakt z człowiekiem, psy rasy Jack Russell Terrier wykorzystuje się także w dogoterapii.
bywa hałaśliwy
uparty
duży temperament
spostrzegawczy
energiczny
bystry
wesołe usposobienie
Jack Russell Terrier jest małym łobuzem, który charakteryzuje się wesołym usposobieniem i dużym temperamentem. Ilością rozpierającej go energii mógłby podzielić się z innymi psami. Warto jednak pamiętać o tym, że psy tej rasy potrafią być także spokojne i opanowane, dzięki czemu nie jest utrapieniem dla właściciela. Istotne jest to, że Jack Russel Terrier jest w stanie przystosować się do każdych warunków, dzięki czemu można go zabrać dosłownie wszędzie.
Psy rasy JRT mocno przywiązują się do właściciela. Najchętniej nie odstępowałyby go na krok. Warto mieć na uwadze, że nie lubi niedelikatnego traktowania, co więcej, rzadko uważa na to, co robi podczas zabawy, dlatego nie poleca się go rodzinom z małymi dziećmi. Będzie za to oddanym przyjacielem dziecka w wielu 8 - 10 lat.
Jego czujność i spostrzegawczość sprawia, że Jack Russell Terrier jest doskonałym stróżem. Należy pamiętać również o jego wrodzonym instynkcie myśliwskim, który może być problemem, jeśli w domu mieszkają inne mniejsze zwierzęta. Psy te są w stanie zaakceptować kota, jednak królik, czy malutki chomik może zostać ich ofiarą. O jego instynkcie warto również pamiętać na spacerach. Te niewielkie pieski mogą bowiem puścić się w pogoń np. za ptakiem.
JRT nie lubi stagnacji, dlatego nie będzie leniwie siedział na kanapie. Zawsze musi być w ruchu, potrzebuje spacerów i zabawy, dlatego nie sprawdzi się u osób, które nie będą miały dla niego czasu. Pozostawiony samemu sobie będzie niszczył napotkane na swojej drodze rzeczy albo kopał w ogrodzie. Pies ten sprawdza się jako towarzysz pływania czy joggingu. Można go także w specjalnym koszu zabrać na przejażdżkę rowerową. Jeżeli zapewnisz mu dużą dawkę ruchu i odpowiednią rozrywkę JRT sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu.
Pies rasy JRT szybko się uczy. Jest inteligentny, ale bywa też czasami uparty. Właściciel musi mieć duże umiejętności szkoleniowe. Konsekwencja i motywacja to słowa klucze podczas szkolenia. Większość psów tej rasy uwielbia smakołyki, za które są w stanie bardzo dużo się nauczyć. Szybko się jednak nudzą, dlatego jedną lekcję trzeba powtarzać kilka razy w ciągu dnia
Jack Russell Terrier jest psem niezależnym. Jeżeli nie postawisz granic, bardzo szybko wejdzie Ci na głowę. Dlatego też wychowanie szczeniaka trzeba zacząć już pierwszego dnia, kiedy pies pojawi się w Twoim domu. Traktuje go serdecznie, ale pamiętaj o stanowczości. Podczas zabawy zabraniaj mu gryzienia po nogach albo rękach. Socjalizacja jest tutaj bardzo ważna. Kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami to podstawa.
Jack Russell Terrier sprawdzi się u osób aktywnych, lubiących uprawiać sporty. Nie nadaje się jako pies kanapowy, bezczynność i nuda będą dla niego destrukcyjne, dlatego tak ważne jest, aby opiekun poświęcał psu tej rasy czas na treningi i szkolenie.
Jack Russell Terrier jest psiakiem energicznym, dlatego świetnym rozwiązaniem będą obroże, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT (w r. S|20mm, choć najlepiej przed zakupem zmierzyć psiaka). Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.