Wielu właścicieli Husky Syberyjskiego twierdzi, że osoby, które raz wybrały tę rasę albo zawsze będą ją wybierać albo już nigdy nie zdecydują się na tego psa. Husky to psy, które nie lubią być samotne, dlatego też najlepiej czują się w towarzystwie ludzi lub innych psów.
Husky syberyjski jest rasą pierwotną, w której powstanie i wychowanie człowiek praktycznie nie ingerował. Przodkowie tej rasy to psy, które przez tysiące lat zamieszkiwały rejony wschodniej Syberii. Można je było także spotkać na półwyspie Kamczatka oraz w Cieśninie Beringa i Morza Arktycznego.
Pierwsze psy zaprzęgowe wyhodowali Czukcze, którzy byli najstarszą grupą etniczną, jaka zamieszkiwała Syberię.
W Polsce Husky Syberyjski po raz pierwszy pojawił się w 1983 roku. Ze Szwecji przywieziono sukę Juonna Elfkarlens. Pierwszy miot przyszedł na świat w 1988 roku. Pochodził z hodowli Muchowieckiego Igloo.
Husky należy do ras zdrowych i odpornych. Gęsta sierść chroni go nie tylko przed zimnem i mrozami. Jeżeli za bardzo nie będziemy w nią ingerować, również w czasie wysokich temperatur będzie chroniła psa przed przegrzaniem.
Większość dolegliwości, jakie pojawiają się u Husky wynika z jego temperamentu i usposobienia. Psom tym mogą przytrafić się zatrucia pokarmowe, a także różne skaleczenia i kontuzje. Typową przypadłością, jaka dopada psy tej rasy są zmiany skórne, które spowodowane są brakiem cynku. Organizm psa nie syntezuje tego pierwiastka, dlatego właściciel powinien go suplementować. U niektórych osobników może wystąpić dysplazja stawów biodrowych, a także postępujący zanik siatkówki.
Siberian Husky zostały stworzone do ciągnięcia sani z upolowaną zwierzyną. Później brały udział w wyścigach zaprzęgów. Obecnie psy te są doskonałymi towarzyszami rodziny i psami sportowymi. Doskonale sprawdza się w wyścigach zaprzęgów na saniach albo trójkołowych wózków. Doskonale radzą sobie także w innych psich sportach.
Niektóre Husky Syberyskie sprawdzają się idealnie jako psi terapeuci.
w młodzieńczym wieku może być nieokrzesany
mocno linieje
ma silny instynkt myśliwski
posiada skłonność do ucieczek
oddany człowiekowi
bardzo aktywny
towarzyski
wytrzymały i odporny
Husky syberyjski to pies, który swoim temperamentem mógłby obdzielić kilka innych, spokojniejszych ras. Wybierając go na swojego pupila trzeba mieć na uwadze, że jest radosny, żywiołowy i bardzo przyjacielski. Choć jest bardzo czujny, jego łagodne usposobienie sprawia, że absolutnie nie nadaje się na stróża. Doskonale przystosowuje się do nowych warunków. Siberian Husky doskonale dogaduje się z dziećmi, jednak ze względu na jego spontaniczne zachowania oraz zbyt dużą ruchliwość, nie można go zostawiać z maluchami sam na sam.
Husky nie znoszą samotności, dlatego zawsze powinny zostawać z człowiekiem lub mieć towarzysza w postaci innego psa, najlepiej tej samej rasy. Wiele wskazuje na to, że ich przodkami wilków, o których odziedziczyły wiele zachowań. Są to psy, które częściej wyją, aniżeli szczekają. W grupie przejawiają mocne zachowania terytorialne, przez co mogą być groźne dla intruzów.
Husky to psy ciekawe i sprytne. Są sprawne fizycznie, przez co nie mają problemu z ucieczkami. Jeżeli chcesz trzymać go w ogrodzie, nie zapomnij o stworzeniu wysokiego ogrodzenia. Dwumetrowy płot pies tej rasy pokona bez problemu. Pamiętaj, że nawet największy ogród nie zastąpi psu spaceru i treningu. Husky potrzebuje dużo ruchu, co oznacza, że zwykła, krótka przechadzka na smyczy z pewnością mu nie wystarczy. Jeżeli nie zmęczysz go porządnie możesz mieć pewność, że poniszczy wszystkie przedmioty, które znajdą się w jego otoczeniu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się tutaj wspólne bieganie lub jazda na rowerze, przy którym pies będzie biegł.
Husky syberyjski mają silny instynkt myśliwski. Jeżeli zatem pozostawisz swojego pupila bez opieki, może zacząć polować na zwierzynę. Jeśli chodzi o inne psy w domu — niektóre osobniki je tolerują, a niektóre zachowują się w stosunku do nich agresywnie.
Psy tej rasy są niezwykle inteligentne i niezależne. Bardzo ciężko jest mu się podporządkować. Poza tym psy te interesują się wszystkim, co znajduje się dookoła, dlatego też nie możesz liczyć na to, że będzie Ci posłuszny.
Psy tej rasy wymagają konsekwencji i jednocześnie łagodnego traktowania oraz indywidualnego podejścia. Nie licz na to, że będzie od razu wykonywał Twoje polecenia. Do współpracy musisz go odpowiednio zmotywować, np. jego ulubionym smakołykiem. Najlepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia w kilkuminutowych sesjach lub zajęcia w psim przedszkolu, gdzie pies zostanie odpowiednio wychowany i nauczony podstawowych komend.
Husky nie muszą być uczone pasji do ciągnięcia zaprzęgu, tę umiejętność mają we krwi. Trzeba jednak nauczyć je współpracy w zaprzęgu. Pierwsze kilkuminutowe treningi możesz zacząć z psem, który skończył pół roku. Szczeniaki, które przechodzą przez okres wzrastania nie mogą ciągnąć ciężkich przedmiotów i biegać przy rowerze.
Opiekun podczas wychowania charakteryzować się konsekwencją w działaniu. Husky syberyjski odpłaci się za to swoim oddaniem.
Husky lubi spędzać czas z rodziną więc sprawdzi się dla również dla osób posiadających dzieci. Niewolno jednak zapomnieć o jego potrzebie dużej ilości ruchu, ponieważ "niewybiegany" może być uciążliwy i niszczyć rzeczy.
Dla Husky syberyjskiego podczas spacerów plenerowych świetnym rozwiązaniem będą: szeroka obroża półzaciskowa, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT z szerokiej taśmy os zerokości 35 mm, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 25 mm i dużym karabińczykiem.
Na treningi posłuszeństwa oraz spacery po łąkach i polanach polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.