Pies pogodny, towarzyski i energiczny ceniący sobie bliskość człowieka.
Cocker Spaniel był przystosowany i wychowany jako pies myśliwski, którego zadaniem było wypłaszanie ptactwa z łąk podczas polowań.
Choć są przesłanki, że psy tej rasy mogą wywodzić się z Hiszpanii, to jednak największą popularność zyskały w XVI w. na Wyspach Brytyjskich i to właśnie je przypisuje się jako miejsce pochodzenia.
W Polsce pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się z początkiem XX wieku ( w latach 20.).
Cocker spaniel jest psem odpornym na różne warunki atmosferyczne, nie straszne mu: deszcz, śnieg, czy wiatr, natomiast nie przepada za skrajnościami, dlatego lepiej ograniczać spacery w upalne lub bardzo mroźne dni.
Dzięki zamiłowaniu do niuchania w trawie i innych zaroślach mają skłonności do zapalenia spojówek oraz innych schorzeń oczu, takich jak: postępujący zanik siatkówki, czy podwinięcie powieki. Narażone na infekcje są również ich piękne i długie uszy. Na szczęście nie miewają tendencji do dysplazji biodrowych, oraz niezbyt często mają alergie pokarmowe.
Na choroby serca, nerek i nowotwory narażone są najstarsze osobniki tej rasy.
Cocker spaniel zalicza się do rasy psów wszechstronnych pod względem użytkowym. Dzięki swojej aktywności i niespożytym pokładom energii mają predyspozycje do uprawiania psich sportów takich jak: agility, obedience, czy flyball.
Z natury miały za zadanie wypłaszać ptactwo podczas polowania.
wymaga regularnej pielęgnacji
bywają łakome, przez co mają skłonności do tycia
potrafią być uparte
przyjazny i towarzyski
bystry
oddany człowiekowi
świetny kompan podczas aktywności i wycieczek
chętnie się uczy
Radosny, z łagodnym usposobieniem pies myśliwski. Dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu jest świetnym towarzyszem całej rodziny. Jest dość uczuciowy i nie lubi samotności. Jego wesoły pysk i błyszczące oczy w oprawie długich uszu potrafią skruszyć niejedno serducho.
Jako pies myśliwski w genach ma zakodowaną miłość do wszelkich aktywności takich jak, pływanie, bieganie, eksploracja chaszczy (im gęstsze tym lepsze) itp. Ten energiczny psiak jest bystry i choć chętnie stara się przypodobać właścicielowi to czasem potrafi być uparty, dlatego warto pamiętać o asertywności i konsekwentncji w wychowywaniu już od pierwszych wspólnie spędzonych dni.
Cocker spaniel bywa łakomy, dlatego podczas treningów, czy szkolenia pyszne przysmaki mogą okazać się świetną motywacją do nauki :)
Są to psy inteligentne i szybko się uczące, ponadto uwielbiające pracę z człowiekiem. Jako że bywają uparte, naukę podstawowych komend dobrze jest zacząć już od szczeniaka, aby wyrosły na inteligentne zwierzęta bez problemów behawioralnych. Jeśli potrzeby cocker spaniela nie są zaspokajane może to wywoływać w nim frustrację, która może objawić się np. nadmiernym szczekaniem lub gryzieniem przedmiotów.
Cocker spaniele nie stronią od przekąsek, dlatego podczas szkolenia i treningów warto mieć pod ręką saszetkę na przysmaki wypełnioną pysznymi przysmakami, dzięki, którym psiak zostanie doładowany dodatkowymi punktami motywacyjnymi do działania i nauki :)
Opiekun powinien być konsekwentny, mający wiedzę o wychowaniu psów, a do tego być dość aktywny i chętny na poświęcenie psu więcej czasu niż tylko na wychodzenie na szybkie spacery. Cocker spaniel dzięki swojemu usposobieniu świetnie odnajdzie się wśród osób aktywnych fizycznie i energicznych. Będzie nieocenionym towarzyszem podczas plenerowych wędrówek.
Psy tej rasy znajdą swoje miejsce zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem (oczywiście o ile zapewni się im odpowiednią dawkę zajęć umysłowych i ruchu).
Cockier spaniel ma tendencje do filcowania futra, dlatego świetnym rozwiązaniem będą obroże, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.