Cavalier king charles spaniel jest miłym i pozbawionym agresji psem do towarzystwa. Jego cechą charakterystyczną jest niewielki wzrost i piękna jedwabista sierść. Psa tej rasy można także poznać po zwisających uszach oraz dużych, ciemnych oczach. Jest to rasa pogodna, przyjemna i lubiąca ludzkie towarzystwo.
Korzeni Cavalierów należy szukać wśród małych psów myśliwskich. Przodkami tej rasy mogą być biało-czerwone spaniele pochodzące z Malty lub z Włoch, które w XIII wieku zostały skrzyżowane z psami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu. Niektórzy uważają, że przodkiem Cavalierów może być także Kong Charles Spaniel, po którym prezentowana rasa odziedziczyła kręcony włos.
W Polsce pierwszy przedstawiciel tej rasy pojawił się pod koniec lat 70. XX wieku. Nigdy jednak nie wykorzystano go w hodowli. Dopiero w 1980 roku, dzięki staraniom p. Elżbiety Biały do Polski trafiła para Cavalierów: pies — Eryk i suczka Ulla. Pierwsze szczenięta tej rasy urodziły się w 1981 roku.
Szczeniaki należy kupować tylko ze sprawdzonych hodowli, ponieważ wiele dolegliwości i chorób ujawnia się dopiero w późniejszym wieku. Dlatego też dobrze jest wybierać pieski starszych rodziców. Oznacza to bowiem, że one, podobnie jak ich przodkowie, będą cieszyć się dobrym zdrowiem.
Poważną i późno ujawniającą się chorobą psów tej rasy jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Dlatego też co roku należy badać pupila pod tym kątem. Lekarz powinien osłuchać psa, a jeśli pojawią się jakiekolwiek szmery, musi skierować go na dalsze badania.
Problematyczne mogą okazać się także duże i płytko osadzone, przepiękne oczy Cavalierów. Niestety ta część ciała jest narażona na urazy mechaniczne. U psów tej rasy może pojawić się także katarakta, czy inne choroby oczu (PRA, dystrofia siatkówki i rogówki, dwurzędowość rzęs, zespół suchego oka albo nadmiernego łzawienia). Dlatego też badania u psiego okulisty powinno wykonywać się co roku.
Dla psów tej rasy charakterystyczna jest także małopłytkowość. Na szczęście nie powoduje ona zazwyczaj następstw w postaci zaburzeń krzepliwości krwi. U Cavalierów mogą także pojawić się skłonności do wypadania rzepek oraz dysplazja stawów biodrowych. Czasami psy mają również alergię.
Cavaliery ze względu na krótką mordkę bardziej niż inne rasy narażone są na przegrzanie. Dlatego też latem należy chronić je przed upałami. Na spacery najlepiej zatem wybieram się wczesnym rankiem lub wieczorem. Choć bardziej służą im niższe temperatury, warto mieć na uwadze, że nie służy im wilgoć.
Początkowo przedstawiciele tej rasy wykorzystywane były do polowań na małe ptactwo. Miłe usposobienie oraz efektowny wygląd sprawiły, że stały się ulubionymi psami do towarzystwa arystokratów. Tak zostało po dziś dzień. Należy jednak pamiętać, że Cavaliery nie zatraciły swojego instynktu myśliwskiego.
Rasa ta nadaje się do uprawiania niektórych psich sportów. Sprawdzają się także doskonale w dogoterapii. Mogą pracować z dziećmi, które mają niewielki stopień upośledzenia. Wykorzystuje się je także jako psy wizytujące w szpitalach, domach opieki i hospicjach.
wymaga regularnej pielęgnacji
może podjadać
może być zbyt ufny
łagodny w stosunku do ludzi i zwierząt
towarzyski
można uprawiać z nim sport
wesołe usposobienie
Czworonogi tej rasy są przyjazne i sympatyczne. Nic zatem dziwnego, że szybko stały się psami rodzinnymi. Wyróżnia jest wesołe i żywe usposobienie. Pies jest całkowicie pozbawiony agresji. Psy te uwielbiają rozpieszczanie. Są także otwarte i pewne siebie, jednak można trafić także na osobniki, które będą nieśmiałe. Decydując się na tę rasę, należy pamiętać o tym, że Cavalier lubi wpadać w kłopoty. Dlatego zawsze trzeba mieć go na oku, aby nie spotkała go krzywda, np. ze strony innego psa. Są to łagodne i cierpliwe psy, dlatego też uważa się je za idealnych kompanów do zabaw z dziećmi. Warto jednak nauczyć maluchy delikatnego obchodzenia się z tym pieskiem. Cavaliery szybko przywiązują się do ludzi i nie znoszą samotności. Jeżeli przebywasz dużo poza domem, zapewnij pupilowi towarzystwo. Idealnym rozwiązaniem będzie pies tej samej rasy. Przedstawiciel tej rasy będzie także żył w zgodzie z kotem, królikiem, czy innym domowym zwierzęciem.
Największą zaletą tych psów jest fakt, że łatwo przystosowują się do nowych warunków. Dlatego też można je zabrać praktycznie wszędzie. Są szczęśliwe, jeśli mają obok siebie człowieka, bez względu na to, czy wiodą aktywne, czy spokojne życie. Na spacerach tryskają energią, jednak w domu najlepiej jest im na kanapie. Są to psy, które praktycznie nie hałasują. Jeżeli jednak mają do dyspozycji ogród, może w nich obudzić się instynkt terytorialny, który objawia się częstszym szczekaniem.
Cavalier king charles spaniel jest psem pojętnym, jeśli ćwiczenia są dla niego przyjemnością, a Ty postępujesz z nim łagodnie. Warto przy tym być konsekwentnym i cierpliwym, ponieważ pupil nie zawsze będzie bezwzględnie posłuszny. W tym wypadku sprawdzi się tutaj kliker, dzięki któremu pies nauczy się zarówno posłuszeństwa, jak i sztuczek. Cavaliery są łakomczuchami, więc w nauce mogą pomóc ich ulubione smakołyki.
Jeżeli będziesz ostro traktował psa, straci on swoją radość życia. Musisz być stanowczy i pokazać, kto rządzi, ponieważ Twój pupil szybko wykorzysta zbyt dużą pobłażliwość. Na spacerach zawsze należy prowadzić go na smyczy, ponieważ spłoszony może pobiec przed siebie i nie reagować na wołanie.
Cavalier king charles spaniel będzie super przyjacielem dla rodzin z dziećmi oraz tych, którzy nie mają doświadczenia w posiadaniu pupila. Te psiaki również dostosują się do różnego poziomu aktywności fizycznej jaki jest w stanie zapewnić mu opiekun. Psiak tej rasy będzie również dobrym wyborem dla osób starszych.
Świetnym rozwiązaniem dla Cavalier king charles spaniel będą obroże, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT (w r. S|20mm, choć najlepiej przed zakupem zmierzyć psiaka). Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 20 mm i średnim karabińczykiem.
Na eksplorację łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 13 mm.