Niewysoki i krępy — taki właśnie jest Australian Cattle Dog — australijski pies stworzony do pasienia bydła. Rasa ta charakteryzuje się mocną, szeroką głową oraz gęstym, krótkim i twardym włosem. Psy są ruchliwe i temperamentne. Potrzebuje dużo ruchu i stanowczości, dlatego powinny trafić w ręce doświadczonych hodowców.
ACD stworzono z myślą o australijskich farmerach, którzy potrzebowali silnego i mądrego psa, jaki poradziłby sobie z zaganianiem dzikiego bydła pasającego się na ogromnych łąkach. Właśnie dlatego w XIX wieku powstała rasa, która sprostała temu zadaniu w 100%, a jej sensem życia jest ciągła praca.
W związku z suchym i gorącym klimatem, jaki panuje w Australii, psy pasterskie przywiezione z Europy nie radziły sobie z postawionymi im zadaniami. Dlatego też zostały skrzyżowane z australijskim Dingo, który doskonale czuł się w takich warunkach.
W Polsce ta rasa nie jest popularna. Istnieje kilka hodowli, jednak Australian Cattle Doga próżno wypatrywać na ulicach miast. Nic w tym dziwnego, zważywszy na to, że rasa ta powinna trafiać do naprawdę doświadczonych hodowców i osób, które mają podejście do psa.
Rasa Australian Cattle Dog ma bardzo ciekawe umaszczenie. Są to psy, które występują w dwóch barwach: rudo- lub błękitno-dereszowatym. Umaszczenie to wzięło się stąd, że ruda lub czarna-podpalana sierść przeplatana jest białymi włoskami. Zdarzają się jednak wyjątki, u których można dopatrzyć się czystych rudych lub czarnych łatek. Ciekawostką jest fakt, że psy tej rasy rodzą się całkowicie białe. Dopiero z upływem czasu zaczynają pojawiać się u nich kolorowe włosy.
Niestety biała sierść powoduje, że u ACD może pojawić się głuchota. Jest to schorzenie, które ma podłoże genetyczne i dotyka także dalmatyńczyki oraz bulteriery. Warto zatem zapytać, czy w hodowli Australian Cattle Dog były przeprowadzono badania słuchu metodą BAER. Okazuje się bowiem, że głuchota może obejmować tylko jedno z uszu, co oznacza, że bez specjalistycznego sprzętu nie da się jej stwierdzić. Poza wspomnianymi wyżej dolegliwościami ACD jest rasą niezwykle zdrową i odporną na inne choroby.
Decydując się na psa tej rasy warto wiedzieć, że nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o żywienie. Ze smakiem będzie zjadał pokarm przygotowany w domu, jak również gotowe karmy, które można nabyć w sklepie.
Mówiąc o pielęgnacji pupila, należy mieć na uwadze, że nie jest skomplikowana. Tak naprawdę wystarczy czesać go raz na 2 tygodnie. Zabieg powtarza się częściej, kiedy pies jest w okresie linienia.
29 lat 160 dni, tyle żył Bluey, Australian Cattle Dog, który trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej żyjący pies domowy.
Rasa powstała z myślą o zaganianiu do stada półdzikiego bydła. Od początków istnienia po dziś dzień doskonale sprawdza się w tej roli. Australian Cattle Dog jest nieufny w stosunku do obcych ludzi. Wysoko nasilony instynkt obronny i terytorialny sprawia, że jest doskonałym stróżem i obrońcą domostwa.
uparty
niezależny
wymaga sporo zaangażowania
wierny
oddany człowiekowi
świetny kompan dla osób aktywnych
Australian Cattle Dog (w skrócie ACD) jest psem odpornym psychicznie i fizycznie. Dla hodowców liczy się fakt, że jego największym celem, a także przyjemnością jest praca. Czy to oznacza, że ACD musi zawsze mieszkać na wsi i zapędzać bydło lub owce do stada? Otóż nie. Z powodzeniem można cieszyć się jego obecnością także w mieście. Ważne jednak, aby pies miał zawsze do wykonania jakieś zadanie. Rasa ta doskonale sprawdza się we wszelkich psich sportach, szczególnie jeśli mowa o posłuszeństwie, czy tropieniu.
Australian Cattle Dog bardzo przywiązuje się do właściciela, który powinien wiedzieć, że pies oczekuje kontaktu z jego strony. Co więcej, kiedy zaufa, staje się wobec swojego pana bardzo lojalny, choć innych członków rodziny także toleruje. Największą karą dla psa tej rasy jest izolacja od ludzi.
W żyłach ACD krąży krew Dingo. Pies ten jest mądry i zarazem przewidujący. Jest w stanie zaakceptować tylko dominujące osobniki. Jest zadaniowy, nawet po długim dniu na łące nie jest zmęczony. Zastąpienie mu pierwotnego zadania, jakim jest opieka nad zwierzętami, może być dla niektórych właścicieli trudne.
Psy rasy Australian Cattle Dog są chętne do współpracy z ludźmi. Warto jednak mieć na uwadze, że mają wrodzone upór i niezależność. Dlatego też należy pamiętać o konsekwencji oraz odpowiedniej socjalizacji podczas wychowywania swojego pupila. Właściciel codziennie musi zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i jakieś zajęcia, przy którym pies będzie mógł wykazać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wówczas można mieć pewność, że pies przez wiele lat będzie utrzymany w dobrej kondycji.
Australian Cattle Dog nie nadaje się na kanapowca i psa do towarzystwa, chyba że sami lubicie aktywny tryb życia. Wówczas Wasz czworonóg będzie idealnym partnerem do przeżywania wspólnych przygód. Decydując się na psa tej rasy musisz wiedzieć, że tylko codzienne i konsekwentne utrwalanie zasad ma tutaj rację bytu. ACD wymaga osobnika, który będzie jego przewodnikiem w stanie i którego będzie mógł słuchać. Pamiętaj, że psy tej rasy przebywają niechętnie w rodzinach, gdzie są dzieci. W tym wypadku wyraźnie będą okazywały swoje niezadowolenie.
Australian Cattle Dog jest rasą bardzo wymagającą więc jest polecany dla doświadczonych psiarzy. Wymaga od opiekuna stanowczości i konsekwencji w wychowaniu, kluczowa jest też socjalizacja pupila. ACD jest psem, który wymaga codziennego wysiłku psychicznego i fizycznego.
Psy tej rasy przebywają niechętnie w rodzinach, gdzie są dzieci.
Dla Australian Cattle Doga dobrym rozwiązaniem będą: obroże półzaciskowe, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Psiaki tej rasy są w górnej granicy r. M|25 mm, dlatego przed zakupem polecamy zmierzyć pupila dla pewności ;)
Dla wygody właściciela szelki można wzbogacić o dodatkową rączkę na grzbiecie, za którą można przytrzymać pupila, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 25 mm i dużym, wytrzymałym karabińczykiem.
Na eksplorację treningi posłuszeństwa, łąk i lasów polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.
Jako, że mopsy średnio znoszą wysokie temperatury polecamy podczas spacerów w upalne dni warto mieć ze sobą butelkę wody i kieszonkową miskę turystyczną, tak aby móc zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody.