Amstaff to inaczej American Staffordshire Terrier. Wiele osób twierdzi, że jest to jeden z najgroźniejszych psów. Czy aby na pewno? A może Amstaffy są czułymi pupilami, które świetnie dogadują się z dziećmi? Jakiego oblicza spodziewać się po tym owianym złą sławą psie?
Przodek Amstaffa to średniej wielkości terier, który został wyhodowany w Anglii. Był wykorzystywany do modnych walk z bykami, a następnie także do walk psów. Choć w Anglii takie walki były zakazane, w podziemiach można było oglądać zmagania psów. Chcąc stworzyć psy, które doskonale będą radziły sobie w walce, podobno już w XVIII wieku skrzyżowano białego terriera z buldogiem. Właśnie wtedy powstali pierwsi przodkowie Amstaffa.
Do Polski pierwsze Amstaffy zostały sprowadzone w latach 90. XX wieku. Pierwsza z hodowli należała do Lidii Lewandowskiej. W związku z tym, że od samego początku psy tej rasy uznawane były za morderców, bardzo szybko stały się ulubieńcami bossów mafii. To właśnie oni hodowali tę rasę nie jako psy do towarzystwa, ale do walk. Aby zwiększyć ich agresję, Amstaffy bardzo często krzyżowano z pitbullami.
Psy tej rasy z reguły cieszą się doskonałym zdrowiem i są w stanie przeżyć wiele lat. W związku z ich dużym temperamentem mogą jednak nabawić się kontuzji, do których należy np. zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanach.
Okazuje się także, że psy tej rasy mogą mieć skłonności do alergii i nietolerancji pokarmowych, a także do atopowego zapalenia skóry. Może u nich pojawić się także dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Jeżeli zależy Ci na posiadaniu Amstaffa z dużą ilością bieli na głowie, musisz liczyć się z tym, że może pojawić się u niego głuchota.
Nie da się nie zauważyć, że Amstaffy to psy silne i umięśnione. Jeżeli będą dobrze prowadzone, treningi sprawią, że staną się prawdziwymi atletami. Dobrze wytrenowany Amstaff doskonale będzie radził sobie w psich sportach, takich jak skok wzwyż do szarpaka, czy przeciąganie ciężarów.
Amstaffy wbrew pozorom mają doskonałe wyczucie. Człowieka, który jest do nich przyjacielsko nastawiony powitają z radością i niezwykłym entuzjazmem. Jeżeli zauważą, że jakaś osoba zagraża ich opiekunowi, skutecznie ją odstraszą.
potrzeba odpowiedniego szkolenia i socjalizacji
bardzo duża siła
spora niezależność
lojalność i przywiązanie do swojego opiekuna
inteligencja i łatwość w szkoleniu
wysoka energia i entuzjazm
potencjał do bycia wspaniałymi psami stróżującymi
Choć posturą mogą przestraszyć, w rzeczywistości Amstaffy są psami bardzo wrażliwymi. Ich cechą charakterystyczną jest niecodzienna inteligencja, odwaga i aktywność. Szybko przywiązują się do każdego domownika, któremu nigdy nie odmawiają zabawy. Choć mogłoby się wydawać inaczej, w stosunku do innych psów i obcych ludzi także są przyjaźnie nastawione. Ich zachowanie jest kwestią wychowania i manier, jakie Amstaffowi wpoi właściciel.
Okazuje się, że wrażliwość rasy American Staffordshire Terrier sprawia, że psy te są podatne na odczuwanie stresu i pojawienie się traumy. To właśnie strach i frustracja mogą spowodować, że odruchowo Twój pupil będzie reagował agresywnie. Dlatego też, jeśli chcesz by był to pies spokojny i przyjazny odstąp od wymierzania mu kar fizycznych. Co więcej, jeśli takie pies trafi w złe środowisko lub zostanie postawiony w sytuacji bez wyjścia, stanie się naprawdę niebezpieczny.
Jeżeli wybierzesz psa z dobrej hodowli i odpowiednio go wychowasz, możesz mieć pewność, że stanie się Twoim przyjacielem na dobre i na złe. Co więcej, będzie kochał także Twoje dzieci. Pamiętaj jednak o tym, że pozostawienie Amstaffa sam na sam z maluchami nadal nie będzie dobrym pomysłem.
Aby Amstaff był psem przyjaznym należy od pierwszych chwil życia odpowiednio go socjalizować. Doskonałym pomysłem może okazać się psie przedszkole. Jeżeli za młody psy tej rasy nie nauczą się odpowiednich stosunków z innymi zwierzętami i ludźmi, mogą mieć poważne problemy w dorosłym życiu (może być agresywny wobec zwierząt i ludzi). Jego silne szczęki oraz spora masa ciała mogą stanowić zagrożenie dla mniejszych psów. Amstaffy to psy, które potrzebują dużo ruchu. Krótkie spacery rano, w południe i wieczorem to zdecydowanie za mało dla psa tej rasy. Co więcej, lubią zabawę z człowiekiem. Przeciąganie zabawek, wspólne bieganie, zapasy, czy długie wyprawy po lesie to coś, co na pewno spodoba się Twojemu pupilowi. Jeżeli Amstaff nie spożytkuje w ciągu dnia całej energii, będzie miała ona ujście w inny sposób, nie zawsze odpowiedni dla opiekuna i otoczenia.
Amstaffy należą do psów bardzo inteligentnych, które chętnie współpracują z człowiekiem. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będzie wykonywał Twoje polecenia. Wystarczy jednak odpowiednio go zmotywować za pomocą przysmaku lub zabawki, aby współpraca przebiegała bez żadnych komplikacji.
Psów rasy American Staffordshire Terrier nie da się wyszkolić za pomocą przemocy fizycznej i krzyku (tzw. metod awersyjnych). Stosowanie kar cielesnych szybko będzie odbijało się na psychice wrażliwego psa, przez co może stać się agresywny i naprawdę niebezpieczny w stosunku do ludzi i innych zwierząt.
Podobnie jak psy innych ras, również Amstaffy należy wychowywać konsekwentnie. Ich siła i niezwykła sprawność fizyczna mogą sprawić, że źle wychowane będą prawdziwym utrapieniem zarówno na spacerach, jak i w domu. Dlatego też najlepiej już od małego wprowadzać określone reguły, których pies musi przestrzegać.
Psy rasy Amstaff mogą być wspaniałymi towarzyszami dla odpowiedzialnych i doświadczonych opiekunów, którzy mają wystarczająco dużo czasu i zasobów, aby zapewnić im odpowiednią opiekę, trening oraz aktywność fizyczną. Ze względu na ich siłę, inteligencję i temperament, psy rasy Amstaff wymagają właściciela, który będzie w stanie zaoferować im odpowiednią ilość wysiłku fizycznego, mentalnego oraz socjalizacji z innymi zwierzętami i ludźmi.
Opiekun powinien być również w stanie zapewnić psu Amstaff stabilną i konsekwentną wychowanie oraz trening, aby uniknąć niepożądanych zachowań.
Ze względu na energiczność, zalecane są szelki typu guard, które nie będą krępować ruchów psa. Wystarczająca będzie też zwykła obroża na klamrę double lock. Aby zapewnić psu możliwość w miarę swobodnego węszenia, polecana jest smycz przepinana, o długości przynajmniej trzech metrów.
Dla dorosłego amstaffa szelki w r. L/XL i obroża w rozmiarze L z taśmą o szerokości 25-35 mm powinny być odpowiednie, jednak zawsze dobrze jest najpierw dokładnie zmierzyć swojego psa.