Psy rasy Akita Inu udowodniły, że są wierne i ponad miarę wytrzymałe. Właściciel, który doceni wymienione cechy zyska wiernego przyjaciela, pod warunkiem, że będzie wobec niego wyrozumiały i konsekwentny. Akity są psami z reguły nieufnymi wobec obcych ludzi. Jeżeli jednak są oni mile widziani przez właściciela, pies będzie ich akceptował.
Akita Inu to psy, które są częścią japońskiego dziedzictwa narodowego. W Kraju Kwitnącej Wiśni uznawane są za symbol pomyślności i siły. Nazwa tej rasy wiąże się z prefekturą Akita, która jest położona nad Morzem Japońskim, na północno-zachodnim wybrzeżu Honsiu.
Rasy psy Akita Inu podobno widywane były już 5 tysięcy lat temu, gdzie na japońskich wyspach towarzyszyły samurajom. Pierwsze rysunki, które przedstawiają te czworonogi pochodzą jednak z XII wieku n.e.
Akita należy do psów wytrzymałych i odpornych. Dzięki gęstej szacie nie boi się mrozu, śniegu ani wilgoci. Gorzej znosi lato i wysokie temperatury. Dlatego też latem właściciel powinien zapewnić psu chłodniejsze miejsce, w którym będzie mógł odpoczywać, a także dużo wody pitnej.
Przedstawiciele tej rasy uznawane są za okazy zdrowia, jednak zdarzają się u nich choroby oczu, takie jak np. katarakta, dysplazja siatkówki, czy postępujący zanik siatkówki. U niektórych osobników można zauważyć także dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, a także skręt i rozszerzenie żołądka oraz różnego rodzaju alergie.
U niektórych pasów tej rasy występują choroby autoimmunologiczne, które prowadzą do tego, że układ odpornościowy zwierzęcia niszczy własne komórki oraz tkanki. Mowa tutaj m.in. o pęcherzycy, zespole Vogta-Koyanagiego-Harady, czy niedoczynności tarczycy. Sporadycznie u Akity diagnozuje się także zaburzenia w krzepnięciu krwi.
W dawnych czasach Akity wykorzystywano do polowań, a także w ciągnięcia różnego rodzaju ładunków, czy pilnowania obejścia. Obecnie właściciele chcą, aby był to pies rodzinny. Jego instynkt sprawia jednak, że nadal pełni doskonałą rolę stróża oraz obrońcy.
Dobrze wychowana i wyszkolona Akita będzie idealnie sprawdzała się w wojsku, policji, czy ratownictwie. Osoby, które lubią aktywny tryb życia, mogą uprawiać ze swoim pupilem różnego rodzaju psie sporty, w tym także zimowe sporty zaprzęgowe. W związku z tym, że Akita nie współpracuje dobrze z innymi psami, warto wybierać te konkurencje, w których można startować z jednym psem.
w młodzieńczym wieku może być nieokrzesany
nie jest ślepo posłuszny opiekunowi
szkolenie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ pies jest niezależny i uparty
oddany człowiekowi
wrażliwy
przy odpowiedniej motywacji chętnie się uczy
wytrzymały i odporny
Akity mają umiarkowany temperament. Są lojalne i przywiązane do swojego właściciela, ale nie często okazują uczucia. Choć pies tej rasy ceni sobie kontakt z człowiekiem, nie domaga się pieszczot. Akity dość dobrze dogadują się z dziećmi, jeśli są dobrze wychowane. Nie są jednak rasą, która jest polecana dla maluchów. Szczególnie należy na nie uważać, jeśli w domu mieszka kilkuletnie dziecko, ponieważ swoją siłą i rozmiarami może wyrządzić mu krzywdę (nawet niechcący). Warto również mieć na uwadze, że Akity są mało wyrozumiałe wobec obcych dzieci.
Psy rasy Akita są z reguły nieufne, szczególnie wobec obcych ludzi. Niehałaśliwy, obdarzony silnym instynktem terytorialnym i mało pobudliwy — te cechy sprawiają, że pies idealnie radzi sobie w roli stróża. Choć przyglądając się mu można odnieść wrażenie, że nie interesuje się otoczeniem, w rzeczywistości ciągle je kontroluje i jeśli zajdzie taka potrzeba — jest gotowy do natychmiastowej interwencji.
Akity, jeśli nie zostaną dobrze wyszkolone, mogą być agresywne wobec swoich pobratymców. Jeśli właściciel posiada więcej niż jednego psa tej rasy, musi nadzorować panujące w stadzie stosunki, żeby nie dochodziło do niepotrzebnych konfliktów (zwłaszcza pomiędzy samcami). Akity dogadują się z innymi psami, pod warunkiem, że tamten jest innej płci lub nie lubi wchodzić w konflikty. Większość psów tej rasy jest w stanie zaakceptować niewielkie zwierzęta domowe, jeśli będą towarzyszyć im od szczeniaka. Obce niestety mogą paść ofiarą psa. Właściciele czworonogów tej rasy muszą także pamiętać o ich silnym instynkcie myśliwskim. Jeżeli będą puszczane samopas, mogą zapolować na zwierzynę lub podążyć za ciekawym dla nich tropem.
Akita to pies bardzo silny, wytrzymały i aktywny. Codziennie będzie potrzebował dużo ruchu na świeżym powietrzu, dlatego nie jest to typ czworonoga dla osób, które lubią siedzieć na kanapie. Jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniego zajęcia, a także wysiłku umysłowego, może dojść do tego, że pies będzie sfrustrowany, co pokaże agresją.
Szkolenie Akity nie należy do prostych zadań, ponieważ psy tej rasy są niezależne, inteligentne i uparte. Jeżeli właściciel od początku nie nawiąże z pupilem odpowiednich relacji, będzie on łatwo wymykał się spod kontroli. Aby osiągnąć sukces, trzeba być z jednej strony konsekwentnym, a z drugiej wyrozumiałym, cierpliwym i mieć do psa łagodne podejście. Akity są bowiem uparte, a jednocześnie także bardzo wrażliwe.
Jeżeli dobrze zmotywuje się psa tej rasy, będzie on chętnie się uczył, zwłaszcza jeśli ćwiczenia będą urozmaicone i nie będą monotonne. Podczas wychowywania i szkolenia psa nie można używać siły. Źle potraktowana Akita może nie tylko odmówić współpracy, ale także zareagować agresją. Psy tej rasy nigdy nie są ślepo posłuszne panu. Jeżeli będziesz wydawał mu komendy z pewnej odległości, mogą na nie nie zareagować.
Podczas szkolenia i treningów warto mieć pod ręką saszetkę na przysmaki wypełnioną pysznymi przysmakami, dzięki, którym psiak zostanie doładowany dodatkowymi punktami motywacyjnymi do działania i nauki :)
Warto też zgłębić z nim tajniki posłuszeństwa, które można trenować z nim w plenerze na długiej smyczy treningowej, tak aby w każdej chwili mieć kontrolę nad psem.
Opiekun nie powinien być wybuchowy i nerwowy, a podczas wychowania charakteryzować się łagodnością i konsekwencją w działaniu. Akita Inu odpłaci się za to swoim oddaniem.
Akita Inu nie jest dla osób, które oczekują, że pies będzie w 100% zależny od człowieka.
Dla Akita Inu podczas spacerów plenerowych świetnym rozwiązaniem będą: szeroka obroża, szelki typu guard, bądź szelki bezuciskowe PRO-FIT, które zapewnią mu wygodę i bezpieczeństwo na spacerach. Smycz w zależności od potrzeb, my na miejskie spacery polecamy kolorową smycz przepinaną z taśmą o szerokości 25 mm i dużym karabińczykiem.
Na treningi posłuszeństwa oraz spacery po łąkach i polanach polecamy smycz treningową z wodoodpornej serii Adventure, z taśmy o szerokości 16 mm.
Podczas spacerów w upalne dni warto mieć ze sobą butelkę wody i kieszonkową miskę turystyczną, tak aby móc zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody.